27.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena kapra na Pardubicku vzrostla o deset korun na 130 korun za kilogram

Čerstvé ryby i mnoho rybích specialit nabídne tradiční výlov Bohdanečského rybníka na Pardubicku. V sobotu začne časně ráno a během dne se uskuteční například pozorování ptactva. Uvedl to majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka. Cenu kapra zvýšila společnost oproti loňsku o desetikorunu na 130 korun za kilogram.

Bohdanečský rybník poblíž Lázní Bohdaneč existuje od konce 15. století a je významnou ornitologickou lokalitou. Rozloha vodní hladiny je 90 hektarů. Společně s rybníkem Matka je národní přírodní rezervací.  "Bude prodej živých ryb a rybích specialit, bude rybí polévka, uzený kapr, grilovaný amur, grilovaný pstruh, pošírovaný kapr a kapří hranolky. Děláme to ve spolupráci s cateringovou firmou, chceme tomu dát úroveň a nabídnout lidem něco jiného než jen tradičního smaženého kapra," řekl Vondrka. Letos návštěvnost odhaduje na rekordní, je totiž tepleji než obvykle. "Máme zajímavý doprovodný program, myslíme, že lidé tady zůstanou déle, navyšovali jsme i počty porcí rybích specialit. Odhadujeme, že tam bude 4000 až 5000 lidí," řekl Vondrka. Zdražování se vzhledem k vysoké inflaci nevyhnulo ani Rybničnímu hospodářství, podle Vondrky je minimální. Do ceny se nejvíc promítají platby za elektřinu, naftu a krmné obiloviny. "Rybníky jsme nasadili méně, omezili jsme přikrmování drahými obilovinami. Podařilo se nám udržet cenu, zvýšili jsme o deset korun na kilogram, což je méně než inflace. Koncová cena výběrového kapra bude 130 korun za kilogram, loni byla 120 korun," řekl Vondrka. Podle Vondrky rybáři vyloví 16 až 17 tun ryb. Obvykle v rybníce při výlovu bývá 25 tun. V národní přírodní rezervaci ale rybáři musí dodržovat podmínky ochranářů, proto se množství vylovených ryb liší. "Chtějí některé roky nasadit ryb víc, aby tam nepřerostly zelené vodní rostliny, některé roky chtějí ryb méně. Ryba je letos hodně vyrostlá na přirozené potravě, téměř bez přikrmování. Je to nejvíc organický kapr, který asi kdy byl," řekl Vondrka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down