Cena kulatinového dřeva z šumavského parku klesla po polomu asi o dvanáct procent

Cena kulatinového dřeva z šumavského národního parku klesla ve srovnání s dobou před letními polomy přibližně o dvanáct procent. Trh ovlivnila srpnová bouře, která vyvrátila a polámala velké množství stromů. Krychlový metr kulatiny smrkového dřeva z šumavského národního parku nyní stojí přibližně 2150 korun. Před letními bouřemi se cena pohybovala kolem 2450 korun. Uvedl to Martin Kříž z šumavského národního parku, který jedná s odběrateli.

Podle Kříže není pokles cen tak dramatický. Očekávalo se, že situace bude horší vzhledem k tomu, že na trhu je momentálně velké množství dřeva. Kulatinové dřevo je vhodné pro zpracování na pilách. U takzvaného vlákninového dřeva, které se používá například na výrobu viskózy, cena poklesla jen minimálně.

Srpnová bouře polámala v šumavském národním parku 130 000 kubických metrů dřeva. Odstraňování následků bude trvat až do jara příštího roku. Kvůli tomu zůstanou nepřístupné některé turistické trasy v okolí Nové Pece na Prachaticku. Ve stejných místech budou kvůli zpracování polomového dřeva přes zimu uzavřeny i tratě pro běžecké lyžování.

Kříž uvedl, že srpnová bouře mnohem více ovlivnila situaci na trhu v Německu, kde popadaly dva miliony kubických metrů stromů. V Bavorsku jsou momentálně ceny dřeva podstatně nižší, dodal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *