Výroba masa do budoucna klesne na úkor produkce rostlinných komodit. Sdělili zástupci Zemědělského svazu ČR v reakci na zveřejněné údaje Českého statistického úřadu. Podle nich sice produkce ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,6 procenta, ceny jatečných zvířat však meziročně klesly o 14 procent. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé jsou důvodem slevové akce maloobchodních řetězců, které cenově tlačí na prvovýrobce. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že vyzvalo Evropskou komisi o zvážení současné situace a o případnou pomoc chovatelům prasat.
"Dále se do Česka dováží maso za podnákladové ceny z okolních států vzhledem k jejich přebytkům. Nejhorší situace je u prasat," uvedla Dlouhá. V září se pak v Německu potvrdila nákaza afrického moru prasat, což podle tajemnice ve svém důsledku zastavilo vývoz z Německa a z Evropy do Asie, a proto jsou v evropských státech přebytky této komodity.
"Vzhledem ke karanténám bylo také uzavřeno plno jatek v Rakousku a Německu. Proto se prasata porážela ve vyšších hmotnostech a více se zamrazovalo," dodala tajemnice. U hovězího masa a produkce mléčných výrobků pak má dopad zavření gastronomických zařízení kvůli koronaviru.
Svaz dlouhodobě poukazuje na klesající stavy českých chovů. "V živočišné produkci jsme pod 60 procenty průměru EU. Podíl živočišných výrobků v zemědělské produkci se u nás stále více snižuje a podíl rostlinných výrobků roste, na což má vliv zpravidla lepší zpeněžování rostlinných komodit a horší zpeněžování komodit živočišných," vysvětluje svaz. Kvůli koronavirové, hospodářské a potažmo finanční krizi očekává svaz další snižování české živočišné výroby.*
This is worth it to read for everyone. Thank you for sharing good ideas to all your readers and continue inspiring us!
Ponoka Real Estate Listings