Cena medu vzroste o pětinu, odhaduje jeho prodejce

Cena medu v následujících měsících stoupne o 20 procent, odhaduje jedna z největších tuzemských firem specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej Medokomerc, sdělili to její její zástupci. V Česku se podle nich medu letos nevyprodukovalo dost, rostou také ceny na světových burzách. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stál kilogram medu letos v červenci 166,5 koruny, byl tak meziročně levnější, protože loni v červenci stál i 200 Kč. Po zdražení o pětinu by tak dosáhl zhruba loňské ceny.

"Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 procent dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby," uvedl jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček. Další zdražování pak podle něj přijde na začátku příštího roku kvůli dražším obalům, které se do ceny pro zákazníka promítnou. "V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí deseti až 50 procent," dodal. Společnost přitom očekává, že v příštím roce na jaře nemusí být med v maloobchodu k dostání.
Firma na začátku srpna odhadla, že letošní produkce medu bude opět podprůměrná a mohla by činit 5000 tun, podobně jako loni. Předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová očekávala letos podprůměrnou produkci, doufala však, že dosáhne alespoň 6000 tun. Přesné údaje bude mít svaz až na podzim.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down