11.02.2008 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena mléka asi neklesne

Ceny mléka a mlékárenských výrobků proti konci minulého a počátku letošního roku pravděpodobně v dohledné době výrazně neklesnou. Budou se zřejmě držet na stávající úrovni nebo se sníží jen velice mírně. Shodli se na tom minulý týden zástupci mlékáren i prvovýrobců.

Podle místopředsedy Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeňka Houšky bude družstvo jako jeden z největších producentů v České republice i v dalších měsících držet lednové výkupní ceny. „Není důvod k poklesu, protože i v ostatních zemích se cena udržela,“ uvedl Houška na tiskové konferenci, kterou pořádala Agrární komora ČR. „Očekávaný pokles cen v prvních měsících roku se totiž nekonal. Velice rychle se začalo obchodovat s máslem za prosincové ceny a začalo se velmi silně obchodovat i s ementálem. Mírný propad byl zaznamenán v sušeném odstředěném mléku, co se týká cen plnotučného a polotučného mléka, jsou také na stejné úrovni jako v prosinci,“ doplnil.
Problém mléka v České republice se začal řešit pozdě, konstatoval prezident AK ČR Jan Veleba. Ceny v ČR totiž zaostaly za zvýšením cen v Německu a Rakousku,. Zatímco růst cen mléčných výrobků na světových trzích začal již v březnu, v tuzemsku to bylo až o několik měsíců později a vykazoval daleko menší dynamiku. Nůžky mezi cenami v České republice a Německu se tak více otevíraly. Rozdíl cen už byl příliš velký na to, aby to takhle šlo udržet dál. V tu chvíli tu začal boj o cenu mléka. Zvyšující se cenu mlékárny totiž těžce absorbovaly.
Ředitel Choceňské mlékárny Petr Marek poznamenal, že mlékárny se dostávají do složité situace. Na jednu stranu ceny mléka poklesly, protože na trhu začíná být dostatek mléka. Zemědělcům však museli dát požadovanou vyšší cenu, a to na úrovni deseti korun za litr.
„Velký vliv na ekonomiku mlékáren měl rychlý pád cen sušeného mléka, másla, eidamských sýrů, významný nárůst dovozů a tvrdý tlak obchodních řetězců na snížení nákupních cen od prosince loňského roku,“ sdělil Marek. Veřejnost i zemědělci však podle něj posuzují nákupní cenu mléka na základě obchodního sporu, který se odehrál mezi zemědělci a mlékárnou Madeta. Jeho výsledkem byla dohoda, jež ale neukazuje na úroveň možné ceny, za kterou lze v současné době realizovat mléčné výrobky na českém trhu, tvrdí Marek. Průměrná výkupní cena od farmářů v loňském roce byla podle Houšky 8,36 koruny za litr, což je jen o čtyři haléře více než v roce 2004. Nyní se ceny pohybují od 8,50 do 10,50 koruny za litr.
Marek objasnil, že vloni od června do listopadu způsobil export sušeného mléka, másla, některých sýrů enormní nárůst cen a hlavně obrovský zájem o mléko především u mlékáren, které tyto výrobky vyráběly. Šlo o jev krátkodobý, zato enormní, který se projevil nejen v Evropě, ale celém světě. Tato skutečnost měla podle Marka za následek velký zájem o navýšení nákupu mléka a rychlý růst nabízených cen za mléko. Zemědělci, především však představitelé nákupních družstev a agrárního lobby, začali požadovat od odběratelů mléka, aby platili stejně jako v Německu, popřípadě jinde v Evropě, popsal situaci na trhu.
Ředitel mlékárenské společnosti Accom Czech Jaroslav Krajíček podotkl, že zásadním problémem je v tomto případě chybějící diskuse mezi prvovýrobci a zpracovateli. Jejich společným zájmem by přitom podle něj mělo být udržení ceny na takové úrovni, kterou by byl schopen akceptovat český trh, byla by přijatelná pro prvovýrobce a umožňovala by i rozvoj investic v potravinářství. „Měla by začít diskuse mezi prvovýrobci a zpracovateli, přičemž by se nemělo koukat na velmi hezký, ale krátkodobý zisk. Důležitý je zisk přiměřený, ale dlouhodobý,“ dodal.Největší podíl na skokovém nárůstu cen mléčných výrobků v závěru loňského roku měly podle producentů obchodní řetězce, které zvýšily své marže. Právě v chování dominantních obchodníků na trhu vidí farmáři i mlékárny největší problém. Situaci by měla zlepšit změna legislativy, kterou chystá předložit opoziční poslanec ČSSD a stínový ministr zemědělství Michal Hašek. Úprava má například zabránit uplatňování rozdílných podmínek vůči jednotlivým dodavatelům, nebo vynucování jednostranně výhodných smluv nebo nepřiměřených podmínek.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down