23.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena mléka roste

Prosincová cena mléka činila 9,49 koruny za litr, průměrná cena za jedenáct měsíců minulého roku představovala 8,42 koruny za litr a za celý minulý rok by mohla dosáhnout 8,45 koruny za litr. Uvedl to minulý týden předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček ve své přednášce na Celostátní přehlídce sýrů, která se uskutečnila v Praze a celkem bylo hodnoceno asi 60 produktů. Podle něj cena mléka by nadále mohla růst.

Loňský mlékárenský rok byl podle Kopáčka výjimečný a ukázalo se, že mléko není nezajímavou komoditou. I když vyšší ceny se těžko promítají do konečných výrobků, protože obchodní řetězce vyvíjejí tlaky na co nejnižší ceny.

Jindřich Kvapilík z Výzkumného ústavu živočišné výroby poznamenal, že kvalitní sýry je možné vyrobit jen z kvalitního mléka a poukázal na výrazný pokles stavů dojnic. Jednou z cest zachování produkce mléka je zvýšení spotřeby mléka. Podle Kopáčka spotřeba mléka a mléčných výrobků celosvětově roste. Spotřeba sýrů v ČR je 16,6 kilogramu na osobu, ale máme v této oblasti ještě volný potenciál. Například v Německu se průměrně spotřebuje 24,3 kilogramu sýrů na osobu, sdělil Kopáček a upozornil, že  přes 50 procent tuzemské spotřeby sýrů pokrývají dovozy.  V tomto směru věří, že pomůže opatření České národní banky. 

Bližší informace najdete v Zemědělci č. 5, který vychází 27. ledna.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down