Několik posledních let má řada obyvatel, zejména velkých měst spojeno jaro s farmářskými trhy. S rostoucími teplotami se na nich rozšiřuje nabídka zeleniny, květin a dalších produktů, a to ve výrazně lepší kvalitě i ceně, než jakou lze najít na pultech supermarketů. Jedním z těch, kdo pomáhali farmářským trhům na svět, je občanské sdružení Archetyp, které již čtvrtým rokem provozuje tržiště na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad a vltavské náplavce.
Ve spolupráci s nevládními agrárními organizacemi se díky němu podařilo časem do hlavního města přivést několik stovek prvovýrobců a dát jim možnost nabídnout svoji produkci přímo spotřebitelům, kteří to s radostí přivítali. Za úspěchem oboustranně výhodné koexistence ale stojí léta tvrdé organizační práce, osobní prověřování dodavatelů a jejich prodejců a také určité know-how. Právě to vedlo ke specifické atmosféře a oblíbenosti obou tržišť, kde lidé nejen nakupují, ale také se potkávají a společně tráví čas.
Druhým, možná stejně důležitým aspektem úspěšného farmářského tržiště je změna vnímání lokality kolem něj. Konkrétně v blízkém okolí náměstí Jiřího z Poděbrad vyrostlo v posledních letech množství obchodů a provozoven s originálním gastronomickým sortimentem a otevření dalších se chystá. To vše by ale mohlo přijít vniveč, protože vedení Městské části Praha 3 se rozhodlo letos vypsat na provoz zmíněného tržiště nové výběrové řízení, v němž bude hlavním kritériem nabídnutá cena. Nejsem si jist, zda rozhodnutí předat tržiště nejvyšší komerční nabídce odpovídá péči řádného hospodáře, byť zřejmě přinese do pokladny městské části nějakou korunu navíc. Všem ostatním totiž spíš peníze z kapes vytáhne. Zemědělci zaplatí víc za pronájem prodejního místa a zákazníci budou mít dražší nákup, což povede k omezení spotřeby a oboustranné nespokojenosti. Odpověď na otázku, zda tuto nespokojenost vyváží ona nejvyšší cena za provoz tržiště, tak zřejmě dají až příští komunální volby.*