18.10.2006 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena obilovin na Plodinové burze v Brně roste, naopak klesá cena řepky a hrachu

Cena obilovin zaznamenává na Plodinové burze Brno (PBB) díky vysoké poptávce stálý růst. Ve srovnání s koncem září vzrostla cena potravinářské pšenice v posledních čtrnácti dnech o pět procent. V paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, přišla tuna na 3636 korun, v paritě DDP při úhradě dopravy prodávajícím vzrostla cena na 3758 korun. Pokles ceny zaznamenala řepka olejka, krmný hrách a technické obiloviny, sdělil generální sekretář burzy Karel Zezula.

Letošní sklizeň přinesla rozdíly jakosti. Za špatnou kvalitou obilí sklizeného v srpnu může dlouhotrvající deštivé počasí, které znemožnilo obilí sklidit. Navíc tak u velké části úrody vlivem vlhkého počasí předčasně vyklíčilo zrno a původně potravinářské odrůdy obilovin bude možné použít pouze pro krmné účely. Obiloviny sklízené v době před dešti byly naopak přeschlé a dosahují vysoké jakosti.
Podle Zezuly bude nutné nedostatek kvalitních druhů potravinářského obilí nahradit dovozem. Na burze byla zveřejněna nabídka dodávek potravinářské pšenice a kukuřice z Maďarska a Rumunska za realizovatelné ceny, řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down