09.10.2002 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena prasat klesá i na burze

Na 80. burzovním shromáždění Obchodní burzy Hradec Králové činily objemy obchodů 7,3 milionu korun na trhu s obilovinami ve hmotě to představovalo 1.700 t, 56,2 milionu tun na trhu s olejninami ve hmotě to představovalo 8.000 t a 11,2 milionu korun na trhu s jatečnými prasaty tj. 3 520 kusů jatečných prasat.

Dnes došlo k výraznému rozšíření cenového rozpětí mezi nabídkou a poptávkou po jatečných prasatech Zdá se, že zpracovatelé tlačí na pokles cen této komodity. Vážená registrovaná cena nabídky a poptávky v této komoditě totiž oproti minulému týdnu poklesla podle jeho údajů z 38.000 korun za tunu na 37.140 korun což není tak výrazný pokles, ale cena poptávky se ale propadla až na 35 000 korun za tunu proti tomu cena nabídka zůstala na stejné úrovni. To je signál, že se strana nabídky snaží udržet cenu na stávající úrovní a strana poptávky tlačí cenu dolů.
Dalším důležitým cenovým signálem je neustálý pokles cen kukuřice, oproti minulému týdnu o 3,3 procenta na nynějších 2.900 korun za tunu této komodity. V současné době je tak na OBHK za tuto cenu koupit na OBHK 200 tun kukuřice na říjen a 1.500 tun na listopad. Stejně tak je možné koupit 1.000 tun krmné pšenice s dodáním v listopadu, a to za cenu 2.400 korun.
Naopak stagnaci zaznamenala OBHK v komoditě řepka, kdy cena poptávky na říjen zůstala na úrovni 6 900 korun za tunu a na listopad ve výši 7 100 korun. Za uvedené ceny je tak možné na OBHK prodat v říjnu 3 000 tun řepky a v listopadu 5 000 tun této komodity.

OBHK rovněž přistoupila k úpravě pravidel obchodování na základě zkušeností získaných za dobu jejího dosavadního působení. Nejvýznamnější schválenou změnou je možnost vypořádávání burzovních obchodů skladními a skladištními listy, které se v praktické rovině rozběhne koncem tohoto měsíce. Dosud bylo možné provádět vypořádávání pouze přímou dodávkou zboží.

Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.

Pro rychlejší orientaci uvádíme význam zkratek uvedených v dalším textu
zkratka CRNP vážený průměru registrované nabídky a poptávky,
zkratka ORNP součet objemu registrované nabídky a poptávky,
zkratka IRNP hodnota změny váženého průměru registrované nabídky a poptávky proti minulému burzovnímu shromáždění,
zkratka ORP objem registrované poptávky,
zkratka ORN objem registrované nabídky

Trh s olejninami

Promptní obchody s řepkou (SRE) na 10/02

ORP na říjen byl registrován v objemu 3.000 t, ORN nebyl registrován. Na tento měsíc byla kotovaná CRNP ve výši 6.900 Kč/t. IRNP byl vyčíslen ve výši 100 %, tzn. že se cena proti minulému burzovnímu shromáždění nezměnila.

Promptní obchody s řepkou (SRE) na 11/02

ORP na 11/02 byl registrován v objemu 5.000 t, ORN nebyl registrován. Na tento měsíc byla kotovaná CRNP ve výši 7.100 Kč/t. IRNP byl vyčíslen ve výši 100 %, tzn. že se cena proti minulému burzovnímu shromáždění nezměnila.

K výše uvedeným hodnotám je nutné si uvědomit, že je registrována pouze poptávka a jestliže se na burze licituje je nutné ke kótované poptávce připočítat licitační pásmo a pak teprve získáme předpokládanou úroveň trhu.
Po pádu ceny v očekávání objemu a kvality nové sklizně se první nastavovací kotace CRNP pohybovaly ve výši 5500 Kč/t. Po prvních zprávách o objemu a kvalitě řepky se kotovaná CRNP zvýšila na 6750 Kč/t a graf svědčí o tom, že její cena neustále stoupá a cena nabídky se již nyní pohybuje na úrovni srpna, září minulého roku a zdá se cena stabilizovala. Na další vývoj bude mít vliv zda se na burze bude kotovat více nabídky nebo poptávky. Podle signálů z trhu se poptávka po řepce zvyšuje. Snižování cenového rozptylu může svědčit o tom, že se představa kupujících o ceně poptávky sjednocuje a cena se stabilizovala. Stabilizace ceny znamená, že trh očekává co bude dál.

Trh s obilovinami

Promptní obchody s kukuřicí (KUK) na 10/02

ORN na 10/02 se pohybuje ve výší 200 t a CRNP na tento měsíc byla kótovaná ve výši 2.900 Kč/t. IRNP byl kótován ve výši 96,7%, takže cena stále klesá.

Promptní obchody s kukuřicí (KUK) na 11/02

ORN na 11/02 se pohybuje ve výší 1.500 t a CRNP na tento měsíc byla kótovaná ve výši 2.900 Kč/t. IRNP byl kótován ve výši 96,7%, takže cena stále klesá.

Promptní obchody s pšenicí krmnou (PKR) na 11/02

Na burze se znovu obchodovalo s pšenicí krmnou, ORN na 11/02 se pohybuje ve výší 1000 t a CRNP na tento měsíc byla ve výši 2.400 Kč/t. Jedná se o první kotaci na 11/02, takže IRNP nesledujeme.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka a nabídka po jatečních vepřích na termínovém i promptním trhu.

Promptní obchody s jatečními prasaty (JPR) na 10/02

ORP byl kotován ve výší 320 ks a ORN byl kotován ve výši 800 ks jatečných prasat s CRNP 37.140 Kč/t. IRNP byl kótován ve výši 99,1%, takže cena stále klesá.

Termínové obchody s jatečními prasaty

Na tomto trhu nedošlo k pohybu.

Byla patrná rozkolísanost trhu a tendence v poklesu ceny CRNP až pod hranici rentability.. Počátkem 08/02 došlo k prudkému zvratu a cena prudce stoupá. Nyní se pohybuje v kotaci ceny za 01 a 02/02. V 08/02 byla patrná tendence k zastavení vzestupu ceny a nyní lze na grafu vysledovat její postupný pokles.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down