18.07.2002 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena prasat na burze stoupla

Obchodní burza Hradec Králové zaznamenala ve 29. týdnu výrazný, v průměru zhruba 18 procentní, nárůst ceny tuny jatečních prasat na termínovaném trhu s masem na červenec, srpen a září. Rovněž na promptním trhu cena jatečných prasat znatelně stoupla. Dnes bylo možné na OBHK koupit až 640 ks jatečných prasat za cenu 29750 korun na tunu, což je o silných 21,45 procenta více než cena vykázaná na předchozím obchodním dnu.

Nárůst ceny jatečných prasat ovlivnila skutečnost, že se producenti vzhledem k nízkým cenám zaznamenaným v posledních týdnech přeorientovali na vývozy. Došlo tak k převisu poptávky nad nabídkou a tedy i k nárůstu ceny. Přitom se však cena tuny jatečných prasat velmi přiblížila hranici 30 000 korun. Ta se prozatím podle vývoje cen na zahraničních trzích považuje za mez, kdy exporty již přestávají být lukrativní a vyplatí se vrátit se na tuzemský trh.
Na dnešním obchodním dnu OBHK bylo rovněž možné prodat až 2000 tun semena řepky za cenu 5600 korun za tunu, což představuje 101,8 procenta předchozí ceny. Naopak dnes bylo možné koupit až 100 tun zeleného hrachu za 5500 korun na tunu. Což je proti minulé kotaci pokles na 83,3%. Rovněž dnes bylo možné koupit až 200 tun potravinářské pšenice za 3200 korun za tunu. Cena přitom poklesla na 98,5 procenta úrovně zaznamenané na předchozím burzovním shromáždění. Jedná se zřejmě o pšenici z minulé sklizně. U všech tří komodit se jedná o nastavení ceny na srpen.
Celkově se na dnešním burzovním shromáždění obchodovalo s obilovinami v hodnotě 0,6 milionu korun, s luštěninami v hodnotě 0,5 milionu korun, s olejninami v hodnotě 11,2 milionu korun a konečně s jatečnými prasaty v hodnotě 43,6 milionu korun.korun.

Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.

Pro rychlejší orientaci uvádíme význam zkratek uvedených v dalším textu
zkratka CRNP vážený průměru registrované nabídky a poptávky,
zkratka ORNP součet objemu registrované nabídky a poptávky,
zkratka IRNP hodnota změny váženého průměru registrované nabídky a poptávky proti minulému burzovnímu shromáždění.

Trh s olejninami

Na trhu s olejninami se úroveň ORNP po řepce na srpen se pohybuje ve výši 20 kontraktů tj. 2000 tun. Proti minulému burzovnímu shromáždění se ORNP nezměnil.

Na burzovním shromáždění dne 17.7.02 byla CRNP u řepky na srpen je ve výši 5600 Kč/tunu a proti minulé srpnové kotaci se IRNP zvýšil na 101,8%. Je to jedna z prvních nastavení cen řepky pro novu sklizeň. Nyní očekáváme nastavení trhu pro měsíce do konce roku.
Je patrné, že se cena poptávky po řepce od listopadu 01 udržovala výši okolo 7600 Kč/t a od nového roku byla patrná stagnující úroveň, která se potom počátkem dubna prudce zvýšila na úroveň 8200 až 8500 Kč. Od konce května 02 je patrný prudký pokles ceny a potom nastavení ceny pro novou sklizeň.

Trh s obilovinami

Na burze začalo být obchodováno s potravinářskou pšenicí. Je možno koupit 200 t v ceně (CRNP) na srpen ve výši 3200 Kč/t. To je proti minulé kotaci pokles IRNP na 98,5%.

Luštěniny

Znovu bylo obnoveno obchodování s luštěninami. Na burze lze koupit 100 t hrachu jedlého zeleného na srpen v kotaci 5500 Kč/t. Proti minulé kotaci z června IRNP poklesl na 83,3%.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka a nabídka po jatečních vepřích na termínovém i promptním trhu. Na promptním trhu je ORNP 640 ks vepřů. Na termínovém trhu je ORNP 6400 ks jatečních vepřů.

U červencové ceny zaznamenala burza u jatečních prasat prudký pohyb směrem dolů. Nyní se CRNP jatečních vepřů na červenec především nárůstem exportů prudce zvýšil a je registrován ve výši 29750 Kč/t. To je proti minulému burzovnímu shromáždění zvýšení IRNP na 121,45%. Zvýšené exporty snížily nabídku, což se projevilo ve zvýšení ceny. O dalším vývoji se dá jen spekulovat, protože vývozy jsou rentabilní jen do ceny cca 30000 Kč/t.

Byl nastaven termínový trh kótací registrované poptávky na květen, červen, červenec, srpen a září. Ke kotaci termínového trhu přistoupila i strana nabídky, takže červenec, srpen a září obsahují kotaci jak strany nabídky i poptávky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down