Cena prasat na OBHK mírně stoupla

Na 23. burzovním shromáždění na Obchodní burze Hradec Králové se obchodovalo s olejninami, obilovinami a masem. Na burze bylo možno koupit nebo prodat obiloviny za 3,7 mil.Kč, olejniny za 5,3 mil. Kč a maso za 29,4 mil. Kč. Dnešní obchodování na trhu s masem opět mírně posílilo cenu jatečních prasat na úroveň 30 250 Kč/t.

Cena dlouhodobě stagnuje a kolísá kolem úrovně 30.000 Kč/t s pásmy minima a maxima plus, mínus 2.000 Kč/t. Dnešním dnem vstoupila v platnost nová Burzovní pravidla, která zavedla cenová a kotační pásma při obchodování s jatečnými prasaty. Cenové a kotační pásmo pro příští burzovní shromáždění se odvíjí od CRNP dnešního burzovního shromáždění. Na dalším burzovním shromáždění bude možno uzavřít obchod v pásmu mezi 28.750 Kč/t až 31.750 Kč/t a kotovat návrhy v pásmu mezi 27.250 Kč/t až 33.250 Kč/t.
Na burze bylo možno prodat až 2.000 t pšenice krmné za cenu ve výši 2.400 Kč/t. Její cena se proti kotaci na minulém burzovním shromáždění nezměnila. Dále bylo možno prodat 4.000 t kukuřice za cenu 2.250 Kč/t. Její cena se proti kotaci na minulém burzovním shromáždění také nezměnila. Burza kotovala také poptávku po 4.000 t semene řepky s CRNP ve výši 7.900 Kč/t. Také u této komodity je cena stagnuje na této úrovni. Z olejnin bylo možno dále koupit až 200 t řepkových extrahovaných šrotů za cenu 5.000 Kč/t. Na burze lze také prodat až 100 t řepkových výlisků za cenu 4.000 Kč/t. U obou komodit také nedošlo ke změně ceny.
Vstoupila v platnost v pořadí šestá novela Burzovních pravidel s účinností od 11.6.2003. Změna přináší:
– možnost obchodovat s opcemi – zavádí k obchodování zajišťovací a kontraktní opční obchody včetně způsobu jejich vypořádání,
– úpravu ve formě kurzového lístku a tištěných formulářů – kdo bude chtít na burze obchodovat musí je začít používat už pro kotaci na dalším burzovním shromáždění – více v bloku

Víte, že …,,
– stanovuje podmínky vstupu účastníků z jiných států na burzu a jejich obchodování na ní,
– možnost vypořádání burzovního obchodu v jiné měně než v Kč,
– podmínky vydávání kurzového lístku v dalších měnách.

Včera také zasedal výbor pro obchodování s masem a přijal následující závěry:
– stanovil výši kotačních a cenových pásem pro obchodování na trhu s jatečnými prasaty,
– schválil nové burzovní kvalitativní standardy pro obchodování s jatečnými prasaty a vepřovými půlkami.
O změnách budete informováni v bloku Víte, že … nebo na naší internetové stránce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *