02.09.2014 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena pro patnáct vín

Patnáct vín dostane letos pětihvězdičkové ocenění pro mimořádná vína v 16. ročníku soutěže TOP 77 vín České republiky. Šest z nich dostali vinaři z České republiky, zbytek firmy ze zahraničí, které byly v soutěži letos poprvé. Novinářům to dnes řekli pořadatelé. Hlavní cenu za nejlepší kolekci vín získal vinař Štěpán Maňák.

Degustátoři letos hodnotili 593 vzorků vín od 106 výrobců. Z toho kolem 90 vín bylo zahraničních. "Chtěli jsme, aby byla soutěž pestřejší," uvedl k zahraniční účasti pořadatel soutěže Dan Mádr. Podle něj je cílem TOP 77 odlišit kvalitní vína od ostatních.
Mezi oceněnými je letos například i australská společnost Langmeil & Para Roads, která vlastní vinice odrůdy Shiraz, jež  jsou nejstarší na světě. Vína z těchto vinohradů ale v soutěži nebyla. Firma získala mimořádné ocenění za Shiraz Valley Floor z roku 2012 a Cabernet Blacksmith 2009.
TOP 77 je nezávislá soutěž, která byla v ČR jako první uznána ministerstvem zemědělství. Vybraná vína mohou být v prodeji označena nálepkou se symbolem TOP 77. Česká a moravská vína v soutěži hodnotí nezávislí degustátoři, kteří nejsou vinaři. Tuzemští vinaři naopak letos nově hodnotili zahraniční vína.
Cenu za nejlepší kolekci suchých vín získal Jaroslav Drmola. Nejlepší kolekci bílých vín mají Vinice Hnánice. Nejlepší kolekci sladkých vín získaly letos Vinné sklepy Lechovice. Mezi zahraničními víny vyhrála firma Winzerhof Sax z Rakouska. Ocenění vinaři převezmou ve čtvrtek večer v brněnské Wannieck Gallery.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down