30.04.2003 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena smaže ztráty

Cena prasat v živém vzrostla za poslední měsíc zhruba o 30 procent na současnou úroveň kolem 32 korun za kilogram, takže by chovatelé již neměli vykazovat ztrátu. Podle místopředsedy odbytového družstva Agropork a chovatele prasat Jaroslava Míla je totiž cena 32 korun v chovech prasat hranicí rentability.

Agropork, který drží asi čtvrtinu tuzemského trhu s vepřovým masem, hodlá podle jeho slov zvýšit do konce dubna cenu kilogramu živých prasat o další dvě koruny a udržet ji na této úrovni po celý květen. Při ceně 34 korun za kg by tak chovatelé mohli začít umazávat velké ztráty, které jim vznikly v prvním čtvrtletí.
Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera se ale odbyt masných výrobků nijak výrazně nezvýšil, takže není k růstu cen prasat důvod. Zpracovatelé však přesto, jak řekl, budou chovatelům vyšší ceny platit, a to zřejmě i v případě, že vrostou ještě výrazněji. Zásadní krok ke zvýšení ceny Agropork učinil počátkem dubna, kdy masokombinátům oznámil, že jim nebude prodávat prasata za méně než 30 korun za kilogram. To stabilizovalo ceny, které se letos v lednu postupně vyšplhaly těsně nad 30 korun za kilogram a během února a března spadly na 24 korun, tedy na nejnižší úroveň za posledních deset let. Míl odhadl, že to způsobilo propad v tržbách v celém sektoru produkce prasat od ledna do března ve výši několika stovek milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down