17.07.2017 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena zemědělské půdy v prvním pololetí opět vzrostla

Průměrná tržní cena půdy v České republice v prvních šesti měsících roku 2017 opět vzrostla a ve druhém čtvrtletí letošního roku činila již 235 tisíc korun za hektar. To je více než loňská průměrná tržní cena půdy, která činila 204,1 tisíce korun za hektar. Na svém webu to uvedla společnost Farmy.cz, která se dlouhodobě specializuje na trh se zemědělskou půdou a monitoruje ceny při realizovaných transakcích zemědělských pozemků.

Podle odhadu této společnosti u nás vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2017 tržní ceny půdy ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2016 o osm procent. Ve druhém čtvrtletí pak o proti předcházejícímu čtvrtletí o čtyři procenta. Tržní cenou zemědělské půdy se v tomto případě rozumí cena, které lze dosáhnout na trhu mezi dobrovolným kupujícím a dobrovolným prodávajícím, kdy obě strany jednají rozumně, bez nátlaku a při dostatečné prezentaci nabídky na trhu. Za zdražováním půdy mohou být podle odborníků stále dostupné a výhodné úvěry, které dnes banky poskytují na nákup půdy.

V loňském roce podle výroční zprávy zmíněné společnosti o trhu s půdou průměrná tržní cena zemědělské půdy u nás meziročně vzrostla o více než čtvrtinu. Půda se přitom obchodovala nejčastěji za tržní ceny v rozmezí 15 až 25 Kč/m², přičemž u skutečně nejkvalitnějších pozemků orné půdy a v lokalitách s vysokou konkurencí pak až za ceny přesahující 30 korun za metr čtvereční.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down