21.07.2021 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cenné louky bývalé vojenské střelnice v Krnově budou spásat koně a pratuři

Cenné louky bývalé vojenské střelnice v Krnově-Chomýži budou spásat koně a pratuři. Město si pětihlavé stádo zapůjčí. Do obnovy území o rozloze téměř čtyři hektary, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů, chce navíc investovat osm milionů korun. Uvedla to mluvčí města Dita Círová.

"Území bývalé vojenské střelnice už dvacet let podléhá jako významný krajinný prvek mimořádné ochraně, jejímž cílem je uchovat zdejší chráněné rostliny a živočichy. Mezi ně patří například hvozdík pyšný, několik druhů orchidejí, bělopásek dvouřadý nebo čolek velký," řekla Cíerá. Dosud se o lokalitu starali dobrovolníci z několika organizací.
Nyní péči převezme město. "Lokalita bývalé střelnice byla po zániku vojenského užívání cenným bezlesím, které se stalo stanovištěm ohrožených nelesních druhů rostlin, bezobratlých, obojživelníků, plazů a ptáků. Z tohoto důvodu byla vyhlášena významným krajinným prvkem," řekl Dušan Martiník z odboru investic a správy majetku.
Vlivem náletů dřevin a křovin i expanzi třtiny křovištní se však území postupně znehodnotilo. A zhoršily se podmínky pro existenci významných druhů. "Cílem je obnovit vhodné podmínky pro život celého spektra živočichů. To bude zajištěno především pastvou exmoorských poníků a praturů, což je v podstatě poslední šancí, jak toto rozsáhlé a dosud biologicky cenné území, i když již dost zdegradované, zachránit," řekl Martiník. Umístění stáda bude levnější než pravidelné kosení luk.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down