14.12.2004 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Centrum je v potížích

Minulý týden se dále šířila zpráva o vážných problémech odbytového družstva Centrum Tábor. V kuloárech se dokonce neslo, že družstvo na sebe podalo návrh na vyhlášení konkursu. Člen jeho představenstva Radek Rypota ale tuto informaci na náš dotaz vyvrátil. „Centrum nepodalo návrh na konkurs,“ uvedl minulý čtvrtek. K situaci v družstvu se nechtěl vyjádřit, pouze konstatoval, že vše je v jednání.

Lidé, kteří se orientují v obchodu s vepřovým masem, potvrzují, že někteří chovatelé, kteří dosud prodávali přes Centrum, se snaží přesvědčit zpracovatele, aby zaplatili za dodaná prasata přímo jim, nikoli odbytovému družstvu kvůli obavám, že o peníze přijdou.
Ještě na konci října trval ředitel družstva Centrum František Hájíček na jeho stabilitě, když reagoval na slova ředitele Masny Příbram Jiřího Jedličky, že Centrum i Agropork se rozpadají.
Centrum je po Agroporku druhým nejvýznamnějším členem národního Centroodbytu a ten podle předsedy představenstva Jana Veleby musí na situaci reagovat. „V úterý na jednání představenstva jsme se dohodli, že musíme takové případy eliminovat. Paradoxně se ale za těchto okolností otevírají další možnosti pro Centroodbyt při získání nových členů. Nabízíme velkým a středním producentům přidružené členství a přivítáme také vstup nových organizací, které vzniknou vzhledem ke schváleným dotacím na jejich činnost,“ uvedl. Zrovna minulý týden se k Centroodbytu připojili producenti Unikom Kutná Hora a Drupork Svitavy. Chovatele bude ke sdružování podle Veleby motivovat zvýhodnění v operačním programu. „Zvažujeme také bezpečné obchodování přes faktoringové společnosti. Znamenalo by to, že producent prodá Centroodbytu, ten faktoringové společnosti, která do týdne za zboží uhradí 80 procent a zbytek poté, co zaplatí jatky,“ vysvětlil Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down