31.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny blízko unii

S průměrnou užitkovostí 5756 kilogramů mléka na dojnici za loňský rok se čeští chovatelé zase o kus přiblížili Evropské unii. „Tato úroveň představuje 98 procent průměrné užitkovosti dosažené ve státech Evropské unie v roce 2000,“ uvedl Jindřich Kvapilík z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Unii se již pomalu vyrovnáváme také v nákupních cenách mléka.

„Loňská výše je na 93 procentech průměrné ceny mléka v unii. Když započítáme kompenzační platby, pak jsme na zhruba 95 procentech,“ porovnal Kvapilík. Doplnil, že při odhadovaném vývoji by se naše cena měla protnout s průměrem EU v roce 2005. Ale například Anglie už za Českou republikou v průměrných farmářských cenách mléka zaostává, poznamenal výzkumník.
Podle Jiřího Burdycha, vedoucího odboru mléčných aktivit ministerstva zemědělství, bude důležité vyjednat v Bruselu nejen výši národní kvóty, ale také podpor, jimiž unie kompenzuje klesající nákupní cenu mléka. „Na rok 2005 chceme podporu 28 haléřů na litr, ale unie nám chce přiznat jen osm haléřů. Podobně v roce 2007: chceme 71 haléřů, ale komise nabízí 24 haléřů,“ konstatoval Burdych. Věří v přijatelný kompromis a za důležité pro vyjednávání považuje, aby sama Česká republika zvýšila v příštím roce úroveň poskytovaných kompenzačních plateb.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down