28.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny brambor porostou

Konzumních brambor je počátkem letošního roku na našem trhu nedostatek, což vede k růstu jejich ceny. Podle posledních odhadů ministerstva zemědělství se bude průměrná lednová farmářská cena brambor pohybovat kolem 5,5 koruny za kilogram, zatímco v prosinci to byly zhruba čtyři koruny za kilogram.

Tento trend potvrzuje také Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe s tím, že současně rostou i spotřebitelské ceny brambor, které letos v lednu někde už přesáhly 18 korun za kilogram proti zhruba sedmi korunám ve stejném měsíci loňského roku. Ještě výraznější růst cen je možné očekávat na jaře, až se tuzemské zásoby brambor sníží. Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky odhaduje, že na trhu bude zřejmě scházet téměř 200 tisíc tun konzumních brambor. Z toho až 100 tisíc tun může být v současnosti zatím pozdrženo ve skladech se záměrem docílit lepší ceny. Podle některých odhadů nelze vyloučit, že kilogram kvalitních brambor bude v dubnu či květnu stát na pultech i přes dvacet korun.
Podle tajemníka Ústředního bramborářského svazu ČR Josefa Králíčka je nižší nabídka způsobena menší výměrou osázených ploch loni na jaře. Pěstitelé tím reagovali na vývoj v minulém roce, kdy byl konzumních brambor nadbytek a jejich farmářské ceny spadly pod tři koruny za kilogram. Asi 25 tisíc tun brambor pak skončilo za symbolickou cenu ve škrobárnách. Proti roku 2000 se loni plochy osázené bramborami snížily o bezmála 15 tisíc hektarů na necelých 55 tisíc, včetně samozásobitelů pak asi na 60 tisíc hektarů. Při průměrném výnosu okolo 21 tun z hektaru bylo celkem sklizeno pouze asi 1,14 miliónu tun hlíz, tedy asi o čtvrtinu méně než v předchozím roce. Množství a kvalitu brambor podle Králíčka navíc nepříznivě ovlivnily i extrémně ztížené podmínky při loňské sklizni a prosincové a lednové mrazy, takže se dá očekávat, že ztráty při třídění budou vyšší než jiné roky a část uskladněných zásob přijde na zmar nebo skončí opět ve škrobárnách.
Jak řekl předseda pěstitelského svazu Solana Antonín Sůva, mají na vzniklé situaci mají svůj podíl také obchodníci, kteří v předchozím roce, kdy bylo brambor hodně, stlačili ceny na minimum. Řada zemědělských podniků tak od jejich pěstování odešla, protože se jim nevyplácelo.
Při současné situaci na tuzemském trhu brambor lze očekávat výraznější dovozy této komodity. Podle Roldána se už začínají dovážet brambory z Belgie, Nizozemska a z dalších zemí. Se zvýhodněným clem k nám lze dovézt 15 tisíc tun brambor, dovozy nad toto množství, dojde-li k nim, budou mít výrazně vyšší clo a pravděpodobně ještě zvýší cenu konzumních brambor na trhu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down