Ceny komodit na burze dál klesají

Ceny všech komodit obchodované na brněnské Plodinové burze od posledního setkání makléřů před dvěma týdny klesly. Komodity zlevnily od dvou do tří procent, u krmného hrachu ale až o 12 procent. Uvedl to generální sekretář burzy Karel Zezula s tím, že předposlední burzovní seance tohoto roku se projevila zvýšenými poptávkami, ale nízkou nabídkou zemědělských komodit.

U většiny komodit se ceny dostaly až pod úroveň před loňskou sklizní, po které vzrostly ceny v řádech desítek procent.
Krmný hrách prudce zlevnil, předchozí dvě období přitom jeho cena jako jediná na burze rostla. „Nabídka hrachu je velmi nízká. Dochází k jeho členění podle kvality s výraznými cenovými rozdíly,“ dodal Zezula. V paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, stojí tuna 3753 korun. V paritě DDP, kde dopravu platí prodávající, pak 3927 korun. Z ostatních komodit ceny klesaly nejvíce u řepky olejné, která zlevnila až o 240 korun za tunu.
Ceny obilovin klesají v důsledku pozitivního vývoje letošní sklizně. Například jihomoravští pěstitelé letos u ječmene dosáhli průměrného výnosu 5,02 tuny na hektar, loni ho z hektaru sklidili 4,85 tuny.
Další shromáždění Plodinové burzy Brno se uskuteční v úterý 16. prosince v sídle Plodinové burzy v Kotlářské ulici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *