25.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny komodit na Plodinové burze stále padají

Další pokles cen zaznamenala Plodinová burza Brno při úterním obchodování. Ceny ovlivňují jednak zprávy o nutnosti doplnění zásob státních hmotných rezerv, nižší jakost obilí z letošní sklizně, zájmy skladovatelů, ale vyplácené zálohové ceny. Cena řepky je pod vlivem možnostmi nákupu tuzemskými odběrateli. Hladina výkupních zálohových cen komodit na volném trhu je nižší, než by odpovídalo skutečnosti, a je rozdílná od dosahovaných smluvních cen, zdůvodňuje propad cen u obilnin a řepky generální sekretář burzy Karel Zezula.

Nejhůře dopadla cena žita při úhradě dopravy prodejcem (v paritě DDP), když oslabila o více než sedm procent, tedy o 253 Kč na 3290 Kč za tunu. O více než pět procent spadla i cena řepky, a to na 6312 Kč/t. O tři procenta (tj. 101 Kč) na 3314 korun za tunu se snížila cena potravinářské pšenice. U krmného ječmene klesla o 2,8 procenta na 2938 Korun za tunu. Na burze se již objevil i krmný hrách, který se v paritě DDP obchodoval za 4240 korun za tunu, informoval Zezula.
Ceny klesly podle Zezuly také při úhradě dopravy kupujícím, tedy v paritě FCA. Největší propad zaznamenala cena krmného ječmene, a to o necelá čtyři procenta na 2779 Kč/t. Snížila se také o 3,7 procenta cena krmné pšenice, když tuna se obchodovala za 2780 koruny. Žito kleslo o 3,6 procenta na 2925 korun za tunu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down