15.04.2008 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny kuřat v ČR jsou nad průměrem EU

Ceny kuřat v České republice jsou podle statistiky Evropské komise zhruba o pětinu vyšší, než je průměr Evropské unie. Před rokem se přitom pohybovaly přibližně na 85 procentech průměru EU. Zástupci rozhodujících producentů i zpracovatelů kuřat v Plzeňském kraji tvrdí, že kuřecí maso v ČR je stále výrazně levnější než například v Německu a Rakousku.

Podle agenturních informací jde ale o ceny průmyslových výrobců, získat mezinárodní srovnání spotřebitelských cen je obtížné. Podle statistiky byla v ČR cena vykuchaných kuřat v 11. týdnu letošního roku 210 eur (zhruba 5212 korun) za 100 kilogramů. Průměr Evropské unie bez Británie ale činil téměř 179 euro (zhruba 4444 korun). Vyšší než v u nás byla zpracovatelská cena kuřat i v Řecku, Francii, na Kypru a ve Finsku. Čeští zpracovatelé a chovatelé si přitom stěžují, že jsou nyní na hranici rentability. Podle Tomáše Douchy z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky (VÚZE) je možné, že zpracovatelská cena kuřat je v Česku skutečně nadprůměrná. Podle Douchy za vyšší relativní cenou v Česku stojí nejspíš nízká efektivita, ale vliv na ni mohou mít i jiné faktory. Do vyšší ceny se podle něj může promítat nižší produktivita tuzemských zemědělců, na niž se nabaluje nižší efektivita zpracovatelů. Ceny průmyslových výrobců ale prý nic neříkají o konečných spotřebitelských cenách. Podle Douchy mohou obchodníci vyšší cenu u zpracovatele ztlumit tím, že si připočítají menší marži.
Miluše Abrhámová ze zemědělského ústavu ovšem upozorňuje na to, že ve statistice uvedené ceny mohou být zkreslené přepočtem měnového kurzu. Na trhu se podle ní také mohou objevit krátkodobé výkyvy, které jednotlivé údaje zkreslí. Důvody relativně vysoké ceny v Česku podle ní není možné určit, protože není známa přesná metodika výpočtu cen v jednotlivých státech. Také náklady na práci je podle Abrhámové obtížné porovnat, protože ČR má jiný systém jejich sledování než staré členské země EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down