Letošní sklizeň obilí přinesla značné rozdíly v jakosti jednotlivých druhů obilovin. To se projevuje na poptávce, která po kvalitních obilovinách stoupá. Situaci kopírují i ceny většiny komodit obchodovaných na brněnské Plodinové burze v posledních dvou týdnech, které rostou, především u pšenice a ječmene. Informoval o tom generální sekretář burzy Karel Zezula.
Cena potravinářské pšenice stoupla o 282 korun za tunu, u krmné pšenice pak o 87 korun za tunu, dodal Zezula. Část zemědělců navíc kvůli lepším výkupním cenám uvažuje o prodeji sklizně do zahraničí, především do Polska, kde letos sklidili obilí méně než obvykle.
Nedostatek kvalitních druhů potravinářského obilí bude podle Zezuly nutné nahradit dovozem. V zahraničí se objevuje nabídka potravinářského žita za cenu 4500 až 4700 korun za tunu, uvedl.
Za špatnou kvalitou obilí sklizeného v srpnu může podle zemědělců dlouhotrvající deštivé počasí. To znemožnilo kombajnům vjet do polí a obilí sklidit. U velké části úrody proto vlivem vlhkého počasí předčasně vyklíčilo zrno a potravinářské obiloviny půjdou použít pouze pro krmné účely. Obiloviny sklizené v době před dešti byly naopak přeschlé a dosahují vysoké jakosti.