10.12.2007 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny květin půjdou nahoru

Podle některých odhadů po novém roce podraží květiny až o deset procent. Důvodem je nárůst snížené sazby DPH z pěti na devět procent a rostoucí náklady na elektrickou energii a pohonné hmoty. Podle předsedy Svazu květinářů a floristů Jiřího Horáka však růst cen nebude tak vysoký, ředitel největšího moravského velkoobchodu s květinami Vonekl Pavel Rymel ale možné desetiprocentní zdražení potvrzuje.

"Konkurence je veliká, nárůst cen nebude zatím tak výrazný," řekl Horák s tím, že větší roli sehraje růst cen elektřiny a pohonných hmot. Tento faktor bude významný, protože 95 procent řezaných květin pochází podle informací svazu květinářů z dovozu. Zdražení může být provázeno krátkodobým poklesem zájmu o řezané květiny, který může trvat asi dva měsíce. Pokles nebude pouze reakcí na růst cen květin, způsobí jej spíše celkový růst cen po novém roce, řekl Rymel. Loňský přesun květin ze základní 19procentní sazby DPH do snížené se na prodejních cenách neprojevil. Některé velkoobchody zlevnily, ale drobní obchodníci využili poklesu DPH o 14 procent ke zvýšení marží, řekl Horák.
Čeští pěstitelé vypěstovali v loňském roce květiny a okrasné rostliny za více než 1,6 miliardy korun, z toho jich za 219 milionů korun vyvezli. Podle MZe se tak podíleli na výsledku českého zemědělství takřka třemi procenty. Velkoobchodníci dovezli květiny za necelých 1,9 miliardy korun, většinu z toho tvořily řezané květiny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down