Výkupní ceny mléka v České republice jsou asi o třetinu nižší než před rokem a hrozí další pokles. V prosinci vykupovali zpracovatelé litr za cenu pod sedmi korunami. Podle zemědělců se objevuje i hrozba ceny pod pět korun. V důsledku této situace hrozí likvidace chovů skotu i propouštění v oboru.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby pokud budou producenti šest měsíců prodávat mléko pod šest korun za litr, nastane třetí vlna zabíjení krav. První byl v době transformace českého zemědělství, druhá před vstupem do unie. „Pokud by zakolísal skot, povede to k devastaci českého zemědělství,“ prohlásil Veleba minulý týden na Ovocnářských dnech s tím, že tato cena je zbytečně nízká a je důsledkem tlaku zpracovatelů.
„Situace na trhu s mlékem se nejeví dobře, není vidět světlo na konci tunelu,“ prohlásil výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec s tím, že zatím nic nenasvědčuje zásadnímu obratu. Podle posledních údajů, zveřejněných Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), průměrné nákupní ceny kravského mléka třídy Q činily vloni v listopadu 7,55 koruny za litr. To představuje pokles proti říjnu o 27 haléřů a proti listopadu 2007 snížení o 1,92 koruny. Mlékárny podle výkazu ministerstva zemědělství kupovaly v listopadu mléko průměrně za 7,13 korun za litr. „Rozdíl proti cenám zemědělských výrobců byl způsoben rozdílnou metodikou, nákupem ze zahraničí a také počtem respondentů,“ vysvětlil fond. Ceny placené zemědělcům se přitom lišily podle krajů. Pohybovaly se v rozmezí od 6,40 koruny za litr do 8,99 koruny za litr. Nejvyšší cena byla zaplacena v Plzeňském kraji a nejnižší v kraji Vysočina. Místopředseda hospodářského a mlékařského družstva Jih Zdeněk Houška upřesnil, že průměrná cena za rok 2008 činila 8,41 koruny za litr, což představuje meziroční nárůst tři haléře. A to i přes vysoké ceny z počátku roku 2008. „Průměrné realizační ceny našeho mlékařského družstva však vykázaly meziroční nárůst pouze o jeden haléř, přičemž náklady do výroby se zvedly o 15 až 18 procent,“ konstatoval. Vývozy mléka byly podle něj přitom výhodnější o 1,30 koruny za litr než jeho uplatnění v tuzemsku. Připomněl, že vliv na cenu měl i fixovaný kurz koruny vůči euru. Podle Houšky do letošního roku zemědělci vcházejí s cenou, která nebude vyšší než 6,50 koruny za litr. „Jsou mlékárny, které mají cenu i pod šest korun,“ podotkl. Problém podle něj nyní nastává také v tom, že zpracovatelé, kteří exportují, se snaží cenu placenou za mléko rozdělit. Zhruba 30 procent dodávek, které směřují na export, by chtěly nakupovat za čtyři koruny za litr a ostatní mléko za šest korun, informoval a dodal: „Situace by pak byla natolik kritická, že by se mléko nedalo už vůbec vyrábět“. Výrobní náklady se totiž pohybují kolem 8,50 až devíti korun za litr. Ředitelka společnosti Mlékárna Valašské Meziříčí Jana Novotná k problematice cen mléka uvedla, že jsme v Evropské unii a ceny na českém trhu se řídí evropskými cenami. „Na tomto trhu je deset procent volného mléka, které je třeba vyvézt. Toto přebytkové mléko odpovídá ceně 13 až deset eurocenetů za litr,“ podotkla. Uvítala proto podporu Bruselu. „Mlékaři ani zemědělci by to nebyli schopni sami vyřešit,“ doplnila s tím, že mlékárny nyní čeká složitá doba. „Mlékárna Valašské Meziříčí se ale nechystá vypovědět smlouvy s žádným svým dodavatelem,“ ubezpečila. Se změnami nepočítá letos ani společnost Danone, která odebírá v České republice mléko asi od sedmdesátky dodavatelů. „Naše spolupráce je postavena na partnerské bázi,“ uvedl Miloš Štafen, ředitel kvality a vnějších vztahů. V prosinci 2008 nakupovala tato společnost mléko za sedm korun za litr.
V Evropě jsou i nižší ceny
Podle Němce však nelze říct, že výkupní cena mléka v České republice je nejnižší v celé Evropě. Některé společnosti opravdu platí více, ale jsou i ty, které platí méně. Při posuzování cen mléka záleží také na tom, aby ceny byly srovnatelné. Záleží totiž i na obsahu složek. Připomněl, že například podle údajů nizozemské agentury LTO činil průměr výkupní ceny mléka v ČR vloni v listopadu při obsahu 4,2 procenta tuku a 3,4 procenta bílkovin 28,31 eurocentu za kilogram. Belgická společnost Milcobel vykupovala v tomto období mléko za 27,46 eurocentu a německá Nordmilch za 26,84 eurocentu. Na druhou stranu se objevily i výrazně vyšší ceny než v ČR. Například finský Hameenlinnan Osuusmeijeri kupoval mléko za 46,49 centů. Műller podle LTO kupoval mléko za 30,80 eurocentu, francouzská Lactalis za 33,12 eurocentu. Mlékárna Danone platila vloni v listopadu prvovýrobcům podle LTO 37,18 eurocentu za kilogram. V některých nových unijních zemích byly výkupní ceny proti České republice ještě nižší. Například podle italské společnosti Clal na Slovensku se platilo v listopadu průměrně 27,55 eurocentu za kilogram mléka při přirozených složkách, v Polsku 25,80 eurocentu a Rumunsku 24,90 eurocentu. Průměrná výkupní cena v Maďarku činila v tomto období 28,25 eurocentu za litr. Podle Houšky základní problém je v tom, že celé zemědělství doznalo velmi vysokého finančního propadu, a to jak nedostatkem provozního kapitálu, tak i prodlužováním doby splatnosti až na 60 dnů. Podle Němce také zpracovatelé jsou pod tlakem. Mlékárny nyní bojují s tím, aby plnily podmínky bank. Nejen prvovýrobci, ale i mlékárny se podle Němce snaží uspořit a první na čem budou omezovat výdaje, jsou inovace. To bude mít vliv na jejich konkurenceschopnost. Řešení nepříznivé situace resortu by se podle Houšky mohlo napomoci také legislativou. Například zakotvit povinnost řetězců odebírat určitý podíl potravin českého původu, prohlásil místopředseda družstva Jih.