Ceny mléka směřují ke stabilitě

Pokles ceny mléka se minulý rok v červnu zastavil na 8,15 koruny za litr mléka a od té doby pokračuje její zvyšování, které směřuje ke stabilitě. Předpokládá se, že cena se bude během zimy přibližovat k devíti korunám za litr. Uvedl to ředitel odboru sekce živočišných komodit Ministerstva zemědělství Jiří Hojer na setkání představitelů společnosti Polabské mlékárny Poděbrady se svými dodavateli. Podle něj Evropská komise se však stále potýká se zásobami sušeného odstředěného mléka, které byly nakoupeny v roce 2016 a nedaří se je prodat.

Podle Hojera z posledního řídícího výboru vyplynulo, že k prodeji byly nabídnuty veškeré zásoby. „Doufejme, že to nesníží ceny,“ míní s tím, že k tomuto vývoji by však nemuselo dojít, protože je poměrně dobrá poptávka po mléce. K podpoře intervenčních nákupů uvedl, že Česká republika se na základě svých zkušeností k tomuto nástroji staví rezervovaněji. Sušeného odtučněného mléka se totiž nakoupilo minimum. „Unijní rozpočet na tyto nákupy vyčerpávají úplně jiné státy a producenti. Někteří vyráběli jen na nákup do intervenčních skladů, přičemž se to platilo z unijního rozpočtu, ale pro nás to praktiky nemělo žádný efekt,“ podotkl. Důležitým ukazatelem je podle něj ziskovost chovatelů dojnic. Za rok 2017 byla podle Ústavu zemědělské ekonomiky a informací dokladována na úrovni 36 haléřů bez započítání přímých podpor. S využitím maxima podpor přímých i nepřímých, byla přepočtena na 2,33 koruny v roce 2017 a predikce na loňský rok byla 1,95 koruny na litr mléka, shrnul Hojer s tím, že úroveň a efektivita producentů mléka je velice rozdílná, třetina producentů má náklady přes deset korun na litr. „Nejslabší třetina dosahuje při těchto podmínkách spíše ztrátu. Ta šikovnější třetina má ještě vyšší ziskovost, než je průměr,“ podotkl. Generální ředitel společnosti Polabské mlékárny Pavel Vybíral uvedl, že průměrná užitkovost v roce 2017 byla 8223 litrů, počet krav poklesl na 373 tisíc, nárůst produkce mléka na dojnici od vstupu do EU představoval 2217 litrů mléka. Mírně však klesá spotřeba mléka a mléčných výrobků. Vývoj z hlediska produkce v rámci EU potvrzuje trend, kdy tahounem poptávky po mléku je hlavně máslo. Ten se objevil před dvěma až třem lety. Je to důsledkem toho, že spotřebitelé v Asii, v destinacích, kde nebyla příliš vysoká spotřeba mléka, konzumovat máslo a konzumovat mléčné výrobky. Vývoj dodávek mléka v Evropské unii stoupl o 1,490 milionu tun, přičemž největší podíl na tomto nárůstu náleží Německu, kde dodávky stouply o 607 tisíc tun, a Polsku. Česká republika je se svým nárůstem 52 tisíc tun na chvostu producentů, kteří mají nějaký nárůst, což není zrovna dobrá pozice, dodal. Nákup mléka Polabských mlékáren se vloni zvýšil díky přímým dodávkám, které vzrostly o 664 tisíc litrů. „U spotového mléka, které reaguje na naše potřeby, je mírný pokles,“ uvedl na setkání generální ředitel Polabských mlékáren Poděbrady Pavel Vybíral. Mlékárny kromě konvenčního mléka vykupují i mléko v biokvalitě. To tvoří asi devět procent nakoupeného mléka. Poděbradská mlékárna je také největší zpracovatel kozího mléka v ČR, kdy zpracovala ve sledovaném období téměř sto tisíc litrů kozího mléka. Polabské mlékárny navyšují nákup a jsou mezi desítkou největších zpracovatelů mléka v České republice. Některé mlékárny však nákup mléka meziročně snížily.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down