04.09.2007 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny obilí prudce rostou

Přes dobré výsledky sklizně u nás i v Evropě ceny všech obilovin i dalších potravinářských surovin rychle rostou. Cena pšenice v unii překročila v srpnu 200 eur za tunu, a od období před sklizní stoupla o 30 procent. Podle předsedy dozorčí rady Svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa lze zatím jen velmi těžko odhadnout další vývoj.

Ceny totiž stále stoupají a smlouvy na obchody v podzimních měsících kalkulují s cenou o dalších deset procent vyšší. “Prudké zvýšení cen surovin se musí zákonitě promítnout do prudkého zvýšení cen výrobků. Ve mlýnech tvoří cena obilí 75 až 80 procent nákladů. Zatím se předpokládá zvýšení ceny mouky o 20 až 25 procent, což představuje 1500 až 2000 korun za tunu,” říká Filip. Dodává, že situace je o to horší, že mlýnský průmysl nepromítl plně do cen svých výrobků zvýšení cen pšenice po loňské sklizni. Některé podniky musí proto zdražovat velmi rychle. K dostatečným změnám cen nedošlo ani u pekárenských výrobků a těstovin. Spolu s rostoucími cenami ale podle Filipa vázne také prodej a mlýny si zatím nejsou schopny zajistit surovinu na celý marketingový rok. K základním příčinám této situace patří, kromě vyšší světové spotřeby a vlivu biopaliv, zejména nejnižší úroveň světových zásob od konce 60. let, která dosahuje pouze 19 procent roční spotřeby, nižší intervenční zásoby v EU, takže unie nemá možnost stabilizovat trh s obilovinami uvolněním těchto zásob, a také fakt, že v posledních šesti letech byla světová spotřeba obilovin vyšší než jejich produkce.

 
“Český trh s obilovinami je součástí celoevropského trhu a také ceny jsou evropské. Pokud chce český mlynář obilí pro svou výrobu, musí novou cenu zaplatit, a tím udržet surovinu v republice. Celou českou produkci obilovin skutečně ohrožuje export. Poptávky ze zahraničí jsou vysoké a za vysoké ceny,” konstatuje Filip s tím, že nejvíc obchodů se připravuje s obchodníky z Německa. “Máme informace, že česká pšenice putuje i do Afriky,” dodává.
Kromě rostoucích ceny obilí ale mají na výsledné ceny pekárenských výrobků, které platí konečný spotřebitel, vliv i ceny dalších surovin. Podle informací Svazu průmyslových mlýnů například cena rostlinných olejů vzrostla o pět až deset procent, cena mléka a mléčných výrobků a čtvrtinu, stejně jako cena některých ovocných náplní, cena vajec je o desetinu vyšší a cena máku, kde se vlivem sucha očekává nízká úroda, dokonce vzrostla o čtyřicet procent.
K tomu je nutné podle Filipa kalkulovat další změny cen elektrické energie a plynu i ceny vodného a stočného. “Situace je jasná. Řádný hospodář musí všechny cenové změny promítnout do svých kalkulací a hospodářské strategie a nesmí se dostat pod hranici rentability. Proto musí dojít ke zdražení,” uzavírá Filip

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down