22.04.2008 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny obilovin dál výrazně rostou

Ceny obilovin ve světě letos pokračují v loňském prudkém vzestupu a v posledních týdnech vystoupily na nová rekordní maxima. Nejvíce nyní zdražuje rýže, pro velkou část rozvojového světa hlavní a často i jediná základní potravina.

Zdražování má dosud nebývalý globální charakter a dosáhlo takového stupně, že v řadě zemí třetího světa ohrozilo dostupnost potravin a vyvolalo sociální neklid a hladové bouře, které destabilizují celé společnosti.
Mezi příčinami zdražování základních potravin jsou zejména postupný růst poptávky po kvalitní výživě v rozvojovém světě a prudký nárůst produkce biopaliv ve vyspělých zemích. Dále se uvádějí problémy s úrodou a v neposlední řadě i vlny spekulativních investic, kdy investiční fondy kvůli otřesům na trzích odcházejí od klesajících akcií a dalších aktiv a hledají nové zdroje vysokých zisků.
Cena rýže se dostala v pátek na chicagské komoditní burze CBOT na nový rekord 24,67 dolaru za centýř (100 liber čili 45,4 kg) a od počátku roku vystoupila o plných 80 procent. Za poslední rok rýže na CBOT zdražila o téměř 140 procent a srovnatelný nárůst postihuje i země, kde je základní potravinou. Na rýži se nyní kvůli problémům s nabídkou zaměřili spekulativní investoři, kteří loni zvedali zejména ceny pšenice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down