Ceny obilovin i řepky letos vzrostly

Ceny obilovin a řepky letos v České republice prudce stouply. Například průměrná cena potravinářské pšenice a žita se v květnu proti loňsku zvýšila na dvojnásobek. Uvedl to dnes na tiskové konferenci v Praze ředitel odboru statistiky zemědělství,lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Průměrná cena tuny potravinářské pšenice, která je placena prvovýrobcům, letos v květnu podle ČSÚ na tuzemském trhu činila 5687 korun, zatímco loni to bylo 2731 korun. Cena potravinářského žita se zvýšila z loňských 2294 korun za tunu na 5099 korun. Výrazně vzrostla i cena řepky, a to z 7565 korun v loňském roce na květnových 11954 korun. „Pokud se letos sklizeň povede a úroda vyjde, tak zemědělci mohou očekávat pěkné ceny a ekonomický profit z rostlinné výroby bude zajímavý,“ míní Hrbek.
Podle poradce prezidenta Agrární komory ČR Jana Záhorky se zatím vývoj cen obilí těžko odhaduje, protože v posledních letech mají na jeho ceny zásadní vliv spekulace na komoditních burzách. „Myslím si, že teď se ceny pohnou směrem dolů, ale poté budou zase postupně narůstat na předžňovou úroveň. Burzy s tím ale mohou ještě zamíchat,“ řekl Záhorka. 
Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu ČSÚ měla být o 6,1 procenta vyšší než loňská a měla by činit 6,547 milionu tun. Úroda řepky by měla vzrůst na rekordních 1,056 milionu tun, což by proti loňsku znamenalo nárůst o 1,3 procenta. 
Na letošní sklizeň mají vliv vyšší očekávané výnosy, a to u všech základních obilovin, kromě ozimého ječmene. Celková osevní plocha základních obilovin však od roku 2007 každoročně klesá. Odhadovaný výnos základních obilovin, který činí 4,85 tuny z hektaru, je v porovnání s rokem 2010 vyšší zhruba o šest procent. Počasí v průběhu vegetace očekávanou úrodu obilovin zatím výrazně nepoškodilo, sdělil Hrbek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *