03.08.2009 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny obilovin jsou nízké

O něco menší úrodu než před rokem čekají letos zemědělci na Hané. V Olomouckém okrese zatím sklidili zhruba 65 procent všech plodin, konec žní lze očekávat zhruba do dvou týdnů. Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče však v současnosti zemědělce nejvíce trápí nízké výkupní ceny.

Porč připomněl, že nejdále je sklizeň řepky ozimé, které už mají pěstitelé pod střechou zhruba 95 procent. Zemědělci sklidili i 67 procent pšenice ozimé a 28 procent jarního ječmene. "Výnosy jsou zatím o něco nižší než loni a hluboko pod hodnotami z roku 2007, který patřil k nejlepším v historii," uvedl Porč.  Například u pšenice ozimé je letošní výnos přes sedm tun z hektaru, loni to bylo 7,28 tun. U ječmene ozimého i jarního se zatím výnosy pohybují kolem 5,5 tun na hektar, loni to bylo 5,68 tuny na hektar. Podle Porče se celkové výnosy už zřejmě moc nenavýší, neboť sklizeň se přesouvá do vyšších oblastí, kde bývají výnosy obecně nižší. Žně také ještě nejsou dokončeny v oblastech, které postihly letní bleskové záplavy. V regionu zemědělci tyto ztráty vyčíslili na zhruba 50 milionů korun.
Zemědělce mnohem více než nižší výnosy, které zčásti ovlivnila nepřízeň počasí, trápí nízké ceny. Podle Porče se například letos řepka vykupuje za 5500 korun za tunu, zatímco loni se cena vyšplhala až k 9000 Kč. Nízké ceny jsou i u kvalitní potravinářské pšenice, kdy obchodníci nabízejí 2850 až 2900 Kč za tunu. Problémy budou mít zemědělci i s cenami krmného obilí. Část potravinářských obilnin bude určena na zkrmení a vzhledem k úbytku chovaných hospodářských zvířat, zejména prasat a skotu, klesá i poptávka po krmném obilí. Ve špatné situaci jsou zejména zemědělci, kteří již dříve nezareagovali na takzvané termínované nákupy, které některé obchodní organizace nabízejí. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down