25.07.2007 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny obilovin na burze stoupají

Ceny většiny komodit na brněnské Plodinové burze za poslední dva týdny vzrostly. Zvýšení cen způsobuje současné proměnlivé počasí při sklizni a příležitost rychlého exportu obilí do zahraničí. Informoval o tom generální sekretář burzy Karel Zezula. Ve srovnání s loňským rokem jsou ceny až o třetinu vyšší.

Blížící se konec sklizně se projevuje tlakem zemědělských producentů na konečnou cenu obilovin. Za růstem cen stojí nejistota ve vývoji počasí v příštích týdnech a s tím související odhad výnosů a kvality sklizně.
Největší nárůst cen burza zaznamenala u sladovnického a krmného ječmene. Tuna sladovnického ječmene v paritě FCA, kdy dopravu hradí kupující, nyní stojí 4479 korun, o více než 4,5 procenta více, než před dvěma týdny. Zhruba o osmdesát korun víc zaplatí nákupčí v paritě DDP, kdy dopravu naopak hradí prodávající.
"Pouze u potravinářského žita byla snaha o korekci ceny, která se snížila až o 167 korun za tunu na 4596 korun v paritě FCA," řekl Zezula. Na konci července minulého roku se žito obchodovalo za 2871 korun, tuna v paritě DDP stála 2961 korun. Většina obilovin nyní stojí v průměru o 1000 až 1400 korun více než před rokem. Ceny obilovin tehdy významně ovlivnilo suché a horké počasí, které zhoršilo kvalitu sklizně. Nabízená výkupní cena proto byla deklarována především jako zálohová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down