27.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny obilovin se na Plodinové burze Brno propadly

Propad cen obilovin v celé Evropě a s ním i na Plodinové burze Brno výrazně ovlivnila loňská nadúroda, prohlásil generální sekretář burzy Karel Zezula. Nejvíce podle něj ztratilo žito, které se letos na konci června dostalo na 2114 korun za tunu, což představuje pokles o 47,5 procenta. Nejméně z obilovin klesl sladovnický ječmen, proti červnu 2004 zaznamenal propad o 28,4 procenta na 2840 korun za tunu.

Zezula soudí, že se tak projevil dlouhodobý přetlak nabídky nad poptávkou, který srážel ceny. Navíc se tuzemské ceny komodit po vstupu do EU dostaly do těsného kontaktu s cenami evropskými, kde je však stabilní systém výkupu obilovin. Poukázal na to, že když Evropská unie vyhlásí cenu, nikdo pod ni na rozdíl od Česka nejde. Připomněl, že čeští pěstitelé navíc musí počítat s náklady na dopravu.
Jen mírný propad ceny sladovnického ječmene vysvětlil Zezula tím, že u této komodity jsou a byly ceny důsledně smluvní. Svým partnerům tak sladovny garantovaly zaplacení určité částky, pokud dodrželi požadované parametry kvality. V letošním roce se obilí urodí také dost, ale zřejmě ve špatné kvalitě, domnívá se Zezula.
O více než 40 procent na 2196 Kč za tunu se letos v červnu meziročně propadla na burze i krmná pšenice, potravinářská oslabila o rovných 40 procent na 2554 Kč za tunu. Pokles ceny bezmála o 38 procent zaznamenala burza i u krmného ječmene. Cena tuny komodity v červnu činila 2204 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down