18.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny pohonných hmot v ČR vzrostly od konce července více, než činí průměr v EU

Pohonné hmoty v České republice za poslední dva týdny zdražily více, než činí průměr v Evropské unii (EU). Zatímco litr benzinu stál v Česku k poslednímu červenci 38,30 Kč a o dva týdny později to bylo o 1,1 koruny více, cena nafty vzrostla za stejné období v EU v průměru v přepočtu o 0,60 Kč na litr. Nafta v Česku za stejnou dobu zdražila o čtyři koruny na 37,50 Kč za litr, v EU stoupla v průměru v přepočtu o 1,80 Kč za litr.

Vyplývá to z údajů Evropské komise, která zveřejňuje ceny pohonných hmot každý týden. K růstu cen nafty v případě ČR přispělo zvýšení spotřební daně z nafty o 1,5 Kč za litr. Polsko je jediným státem EU, kde v posledních dvou týdnech zlevnily benzin i nafta.
Přes zdražení je český benzin v Evropské unii desátý nejlevnější. Benzin výrazněji než v ČR zdražil za dva týdny například ve Slovinsku, a to o 1,4 Kč za litr, v Chorvatsku pak o 1,2 Kč. O stejnou částku jako v Česku zdražil benzin v Rakousku a Bulharsku, které si ale i přes zdražení stále drží jednu z nejnižších cen benzinu v EU, a to 33,1 Kč za litr. Ceny benzinu naopak stagnovaly v Německu, v Polsku dokonce spadly o 20 haléřů na 35,6 Kč. Nejlevnější benzin však tankují řidiči na Maltě, litr tam vyjde na 32,3 Kč. Nejdražší benzin je z EU v Nizozemsku, litr za 50,1 Kč.

Cena nafty

Také nafta v ČR za poslední dva týdny zdražila výrazně více než v ostatních státech EU, i přesto má však nadále šestou nejlevnější naftu v unii. Například v Rakousku stoupla cena nafty o dvě koruny, na Slovensku o 1,60 Kč a o stejnou částku zdražila nafta také v Chorvatsku. Jediným státem Evropské unie, kde nafta zlevnila, je Polsko. Na Maltě mají vedle benzinu také nejlevnější naftu, litr za 29,1 koruny. Nejdráž diesel tankují ve Švédsku, a to za 49,5 koruny za litr.

Spotřební daň

bankovky - české koruny

Spotřební daň z nafty se od začátku srpna zvýšila o 1,5 koruny za litr. Vrátila se tak na úroveň platnou do loňského června. U cen nafty analytici už začátkem srpna upozorňovali, že zvýšení spotřební daně nebude jediným aspektem, který promluví do cen v příštích týdnech. Analytik Finlordu Boris Tomčiak odhadoval nárůst ceny o více než tři koruny, na ceně se podle něj měl podepsat vedle zvýšení spotřební daně také růst cen ropy a velkoobchodních marží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down