28.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny potravin mírně klesají i stoupají, ceny za banány opět vzrostly

Výraznější změny v průměrných spotřebitelských cenách potravin ve 22. týdnu Český statistický úřad nezaznamenal. Nejvíce se pohnula cena vzhůru za banány kvůli vyšší celním sazbám. Obchodníci prodávali v průměru kilogram za 33,81 korun, což představuje zdražení o 5 procent.

Kromě banánů statistici zaznamenali zdražení u paprik, jejich cena stoupla během týdne z 90,20 Kč na 92, 70 Kč za kilogram. Nárůst průměrné ceny se projevil u cukru krystalu, jehož cena se zvýšila o 0,18 Kč/kg. Více spotřebitelé zaplatili i za kuchané kuře 1. jakosti, a to 52,06 Kč/kg, což představuje nárůst o 0,21 Kč/kg během týdne.
Některé potraviny naopak zlevnily. Nejvíce lidé proti předchozímu týdnu ušetřili při koupi rajčat, jejichž cena klesla o 5,4 procenta na 32,62 Kč/kg. O tři desetiny procenta zlevnila vepřová pečeně s kostí a o 0,4 procenta šunkový salám. Cena vajec klesla o 2,3 procenta.
V cenách potravin jsou mezi kraji výrazné rozdíly, zejména u sezonních potravin. U paprik dosáhl rozdíl v ceně zhruba o 27 Kč/kg. Například obyvatelé Plzeňského kraje zaplatili za kilogram v průměru 81,95 Kč, zatímco na Zlínsku 109,06 koruny za kilogram.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down