05.02.2008 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny potravin nadále porostou

Ceny potravin v následujících třech letech podle odhadu odborníků porostou v průměru o 4,2 procenta ročně, přičemž nejrychleji se do roku 2010 budou zvyšovat ceny mléčných výrobků, pečiva, masa a uzenin. Vyplývá to z průzkumu společností Incoma Research a Blue Strategy.

Tomáš Drtina ze společnosti Incoma Research na pražské konferenci Retail Summit řekl, že někteří experti předpovídají do roku 2010 růst cen potravin v rozmezí sedmi až deseti procent ročně. Naopak část odborníků počítá se zvyšováním cen pouze o jedno až tři procenta ročně. "Průměrný odhad růstu cen potravin v následujících třech letech je 4,2 procenta ročně," uvedl.
Také podle Agrární komory bude letos zdražování potravin pokračovat, mělo by být ale nižší než loni. Na konci loňského roku ceny potravin ve spotřebním koši meziročně vzrostly téměř o 19 procent. Prezident Agrární komory Jan Veleba odhadl, že letos potraviny podraží v průměru o deset až 15 procent. Nejvíce si spotřebitelé podle něj připlatí za vepřové, nejméně za pečivo a mléčné výrobky. Podle šetření Českého statistického úřadu bylo hned v prvních lednových dnech v našich obchodech dražší hovězí a vepřové maso, mléko, zelenina, ovoce, a zejména mouka a minerálky. Naopak levnějiší než v předvánočním týdnu bylo navzdory vyšší DPH máslo a některé další mléčné výrobky, chléb a pečivo či drůbeží maso.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down