Ceny potravin se po dvouměsíčním poklesu vrátily v srpnu k prudkému růstu

Světové ceny potravin se po dvouměsíčním poklesu vrátily v srpnu k silnému růstu. Zdražil zejména cukr, rostlinné oleje a některé obiloviny, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ta ve své zprávě také snížila odhad sklizně obilovin v letošním roce na téměř 2,788 miliardy tun, zatímco dosud očekávala 2,817 miliardy tun. I tak by ale sklizeň měla být vyšší než loni.

Souhrnný index, který sleduje ceny nejobchodovanějších potravinových komodit ve světě, za srpen v průměru vystoupil na 127,4 z červencové hodnoty 123,5 bodu. Ta je po zpřesnění vyšší, původní zpráva za červenec uváděla hodnotu indexu na 123 bodech. Meziročně byly ceny v srpnu vyšší o 32,9 procenta.
Cenový index obilovin se proti červenci zvýšil o 3,4 procenta. Předpoklad nižší sklizně v několika velkých exportních zemích přispěl k růstu cen pšenice o 8,8 procenta, zatímco ječmen proti červenci zdražil o devět procent. Naproti tomu kukuřice a rýže zlevnily.
Cukr za srpen zdražil o 9,6 procenta, částečně kvůli obavám, že úrodu v Brazílii poškodí mrazy. Brazílie je největším vývozcem cukru na světě. Vyhlídky na solidní sklizeň v Indii a v Evropské unii ale pomohly negativní dopady těchto obav částečně zmírnit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down