11.05.2001 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny prasat stále rostou

Zvýšená poptávka po vepřovém mase, která je důsledkem nižší spotřeby hovězího kvůli obavám z nemoci šílených krav a slintavky a kulhavky, nebývale vyšroubovala ceny jatečných prasat. Kromě toho, že tento růst přinese zdražení vepřového masa v maloobchodě, bude mít zřejmě v budoucnu vliv i na dodavatelsko odběratelské vztahy na tuzemském trhu.

Zatímco nákupní ceny jatečných býků od počátku roku klesly ze 45 Kč/kg živé hmotnosti na současných 33 Kč/kg, u prasat je vývoj opačný. Farmářské ceny se vyšplhaly až na 44 Kč/kg, přitom ještě před dvěma roky, dostávali chovatelé o dvacet korun méně.
Odbytové družstvo Agropork, které drží čtvrtinu českého trhu s vepřovým masem, zvýšilo za poslední měsíc prodejní ceny prasat třikrát. Podle místopředsedy Agroporku Jaroslava Míla za zdražováním stojí nedostatek jatečných prasat.a vyšší ceny krmného obilí a energie. Zpracovatelé naopak současnou situaci považují za cenový diktát prvovýrobců a při snaze promítnout svoje vyšší náklady do obchodní ceny narážejí na tuhý odpor obchodníků, zejména obchodních řetězců, které jsou dnes pro většinu z nich největšími odběrateli. Místopředseda Agroporku nicméně připouští další možné zdražení jatečných prasat. Přitom je paradoxní, že výrobně dražší jateční býci se dnes prodávají za ceny, při nichž chovatelé jednoznačně prodělávají.
Podle tajemníka Agrární komory ČR Jana Záhorky by se vepřové u prvovýrobců už výrazněji zdražovat nemělo, protože další růst cen by zřejmě zpracovatele vedl k dovozům masa z okolních zemí.
Předseda Svazu zemědělských družstev a společností Miroslav Jirovský soudí, že rostoucí ceny jsou projevem současných tržních podmínek a důsledkem vyšší ceny krmného obilí. Je ale přesvědčen, že zemědělcům se s vyšší cenou nijak enormě nezvyšuje míra zisku.
"Myslím, že¨současné možnosti v nabídce a poptávce byly vyvolány i tím, že rapidně poklesla poptávka po hovězím mase. Podotýkám, že zbytečně. Jsem přesvědčen, že v příštím období se spotřebitel opět k hovězímu masu vrátí, a tím dojde k omezení poptávky po vepřovém. Na tuzemském trhu hovězího masa ale výrazný pokles spotřebitelských cen nenastal, přesto, že nákupní cena u zemědělců poklesla asi o 30 procent. To znamená, že dodavatelé i obchod nereagovaly na podstatně levnější surovinu, a na pultech se cena hovězího masa snížila pouze o jedno až dvě procenta. Takže současné vyšší ceny za jatečná prasata jsou do jisté míry také reakcí zemědělců na nepřiměřeně nízké nákupní ceny jatečného skotu," řekl Jirovský.
Podle člena předsednictva Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka jsou značné cenové výkyvy na trhu jatečných prasat mimo jiné důsledkem toho že tuzemský trh a tedy i dodavatelsko odběratelské vztahy nejsou stabilní. "Osobně nejsem příznivcem velkých výkyvů cen, protože narušují obchodní vztahy. Podle mých informací se ale řada chovatelů snaží držet ceny pokud možno na vyrovnané úrovni. Když cena vyletí, drží se spíše pod její úrovní a když klesá snaží se být nad ní," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down