26.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny pšenice prudce vzrostly, reagují na raketový útok na Oděsu

Ceny pšenice v pondělí prudce vzrostly, na obchodní burze v Chicagu se jeden bušl (27,2 kg) prodává zhruba za 7,86 USD, v přepočtu asi 6930 Kč za tunu. Proti pátku je to nárůst skoro o čtyři procenta. Sobotní raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa vyvolává obavy, zda bude možné z Ukrajiny vyvážet obilí na základě dohody uzavřené minulý týden s Ruskem. Pšenice tak smazala většinu ztrát z pátku, kdy její cena po podpisu zmíněné smlouvy klesla téměř o šest procent.

Dohodu zprostředkovala OSN a Turecko a podepsali zástupci Ruska a Ukrajiny. Má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Dohoda platí 120 dní a jejím cílem je měsíční vývoz pěti milionů tun obilí, uvedla agentura Reuters.

"K obnovení vývozu z Ukrajiny bude potřeba nejen bezpečný lodní koridor, ale také bezpečné přístavy. Inkoust na dohodě sotva stačil zaschnout a Rusové vyvolali pochybnosti o bezpečnosti přístavů. Pochybnosti jsou tu znovu," uvedl jeden z evropských obchodníků.

Podle nedělního vyjádření mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě ruské rakety mířily na vojenské cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci prohlásil, že úder ukázal, že si Moskva najde způsob, jak dohodu neplnit. Dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva může na Ukrajině útočit na vojenskou infrastrukturu a že naplnění dohody, a tedy vývozu obilí, nic nebrání.

"Spolu s nejistotou ohledně toho, jak dlouho bude trvat odminování, majitele lodí na Ukrajinu nedostanou ani vysoké sazby za přepravu, pokud si budou myslet, že jejich loď zasáhnou rakety," konstatoval další z obchodníků s obilím v Evropě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down