Ceny pšenice rostou třetí den v řadě kvůli vývoji po zastavení obilných dohod

Ceny pšenice na světových trzích se dnes třetím dnem zvyšují. Varování Ruska, že k lodím směřujícím do ukrajinských černomořských přístavů bude přistupovat jako k potenciálním dopravcům vojenského nákladu, totiž prohloubilo obavy z globální krize v oblasti potravinové bezpečnosti. Obdobný krok učinila Ukrajina.

Cena pšenice na komoditní burze v Chicagu ve čtrtek krátce po 15:30 SELČ vykazovala růst o 1,6 procenta na 7,40 dolaru za bušl (27,2 kg). Během středečního obchodování si připsala 8,5 procenta, což znamená největší denní nárůst za více než rok. Ceny pšenice však zůstávají hluboko pod maximální úrovní 11,77 dolaru za bušl z loňského května.
Cena odpovídá zhruba šesti českým korunám za jeden kilogram. Ceny v maloobchodní síti pak odráží například i náklady na dopravu, zpracování a marže obchodníků. Ceny v obchodech navíc nereagují bezprostředně na vývoj cen na trhu. Pokud však přerušení dodávek povede k delšímu období vyšších cen, projeví se to v následujících měsících po celém světě.
Rusko v pondělí odstoupilo od dohod, jež od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Poslední tři noci Rusko útočilo mimo jiné na cíle spojené s přepravou obilí v Oděse a dalších městech.
Ukrajinské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že od pátku 21. července mohou být plavidla plující do ruských nebo Rusy okupovaných ukrajinských přístavů v Černém moři považována za lodě přepravující vojenský náklad.
Černomořské dohody o vývozu obilí a dalších komodit z ukrajinských přístavů a zemědělských produktů a hnojiv z Ruska byly záchranným lanem pro světovou potravinovou bezpečnost, řekl v pondělí generální tajemník OSN António Guterres.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down