18.12.2007 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny pšenice ve světě jsou rekordní

Světové ceny pšenice vzrostly včera podle agenturních informací o více než tři procenta a klíčová termínová cena této plodiny na chicagské burze CBOT překročila poprvé hranici deseti dolarů za bušl (asi 35 litrů).

Pšenice je kromě základní suroviny pro pekárny používána i ke krmení zvířat, takže nárůst její ceny zdražuje i další potraviny, tedy masné a mléčné výrobky. To vyvolává obavy z toho, že ceny potravin způsobí vzestup globální inflace právě v době, kdy světová ekonomika začíná zpomalovat.
V těchto dnech k růstu cen přispívají klesající světové zásoby, malý počet prodejců i spekulativní poptávka finančních investorů, kteří tak sázejí na další růst ceny. Dlouhodobě ceny obilí zvyšuje postupný růst poptávky v Číně nebo v Indii a letos k tomu přistoupil prudký nárůst poptávky po biopalivech, jejichž produkce konkuruje produkci potravin. Globální sklizeň obilovin letos sice podle údajů Mezinárodní rady pro obilí (IGC) dosáhla nového rekordu, nárůst poptávky to však pokrýt nestačí.
Co do růstu cen nyní pšenice překonává ropu i měď, která je stěžejním průmyslovým kovem.
Obchodníci čekají, že cenový nárůst bude pokračovat. Světové zásoby do konce sezóny 2007/08 klesnou na třicetileté minimum a Indie s Pákistánem již zkoumají možnosti nákupů velkých objemů. Ceny zůstanou zřejmě vysoké, dokud se nevyjasní situace ohledně osetých ploch na příští rok, říkají experti podle agentury Reuters. Zde je situace klidnější, protože americké ceny pšenice pro rok 2008/09 dnes naopak klesaly.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down