Ceny řepky čekají na oživení

Pokud by Československá obchodní banka jako věřitel dovedla Setuzu - jediného domácího zpracovatele řepky – do konkurzu a situace by se vyhrotila až k zastavení výroby, znamenalo by to pro pěstitele této rozšířené olejniny, že budou plně odkázáni na export. Hrozba případného konkurzu však i přes jeho vyhlášení vůbec nemusí vyústit v přerušení provozu.

Z loňské sklizně by měla Setuza se všemi závody zpracovat kolem 400 tisíc tun řepky. Asi 340 tisíc tun se podle ředitele Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martina Volfa vyvezlo. „U malých obchodních firem zůstává pravděpodobně 50 až 70 tisíc tun řepky. Čili loňská sklizeň našla bez problémů uplatnění,“ řekl Volf.
Cenový vývoj je už méně příznivý. „Cena řepky z loňské sklizně na měsíc květen klesá a zatím nemá tendenci k oživení. Uvidíme, zda se během příštích dní zlomí a začne růst,“ netroufá si odhadnout Volf. Místo aby ceny řepky stoupaly, jdou od loňského prosince dolů, což ovlivňuje několik faktorů. Podle Jaroslava Říhy z firmy Agropol Trading nepříznivě působí jednak stále vysoké světové zásoby rostlinných olejů, dále klesající kurs dolaru. „Velikým otazníkem je Čína, kde se měly umístit přebytky rostlinných olejů. Jenže Číňani začali operovat s argumentem GMO a zatím se dovozu brání. A právě nejistota na tomto velkém trhu vede ke snížení cen řepky,“ uvedl Říha. K cenovému obratu podle něho nepřispěje ani zpráva, že do Nizozemska směřují dva lodní náklady australské řepky.
Odhady, jaká bude letošní sklizeň řepkového semene, se různí, i když nikdo nepočítá, že by se opakovala loňská rekordní úroda 980 tisíc tun. Svaz pěstitelů předpovídá zhruba 800 tisíc tun, obchodníci se přiklánějí k produkci o sto tisíc tun vyšší. Zatímco u nás se pěstitelská plocha snížila proti předcházejícímu roku asi o 20 tisíc hektarů na odhadovaných 320 tisíc hektarů, v hlavních světových produkčních oblastech plochy stouply. „Například Kanada chce zvýšit produkci ze 4,8 na 6 mil. tun, Austrálie z 1,4 na 1,7 mil. tun, o celý milion tun na 9,9 mil. by měla vzrůst sklizeň v Evropské unii,“ doplnil Říha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *