Ceny řezaných květin v době pandemie vzrostly až o desítky procent

Až o několik desítek procent zdražily na tuzemském trhu řezané květiny, které z většiny pocházejí od zahraničních pěstitelů, především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky. Růst cen je důsledkem pandemie nového koronaviru, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nyní jejich nabídka zaostává za poptávkou. Řezaných květin je ale na tuzemském trhu zatím dostatek. Na dotaz to uvedl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.

"Například nizozemští pěstitelé loni a letos kvůli pandemii koronaviru snížili pěstební plochy, protože počítali s tím, že maloobchod bude dlouhodobě uzavřen. Naštěstí se tak nestalo. Teď bude ale nějakou chvíli trvat, než se produkce řezaných květin dostane na obvyklou úroveň. Květiny nelze vypěstovat ze dne na den," uvedl Horák.
Podle Horáka se tak v posledních měsících na evropském trhu značně rozevřely nůžky mezi nabídkou řezaných květin a poptávkou, což se projevilo v růstu cen. Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit. Řezaných květin je navzdory poklesu jejich importu zatím na tuzemském trhu dostatek. "Ceny ovšem vzrostly v průměru o 20 až 40 procent. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy je cenový nárůst ještě vyšší," upozornil Horák.
V době pandemie koronaviru se snížil také dovoz hrnkových květin. "Díky produkci českých hrnkových květin ale není růst jejich cen tak razantní jako v případě řezaných květin," dodal Horák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Záleží odkud kytky kupujete. Já na to už hodně dlouho využívám květiny Praha z https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-praha a tam mají ceny poměrně stálé. Ale jasně, to navýšení tam musí být trochu znát. Na druhou stranu pokud budeme kytky stále dovážet přes půl Evropy z Holandska a podobných států, tak ty ceny s ohledem na zvyšující se poptávku porostou. Ale to je už diskuze na úplně jiné téma. 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down