13.10.2004 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny ryb letos zřejmě nevzrostou, mohou se spíš snížit

Podle producentů a ministerstva zemědělství by ceny ryb před Vánocemi měly zůstat zhruba na loňské úrovni, anebo o něco klesnout. Cena výběrového kapra by v průměru neměla přesáhnout 65 korun za kilogram, první třída by má být asi za 55 korun, odhaduje ministerstvo. Poukazuje v této souvislosti na to, že český trh je nasycen a domácí produkce přesáhne jako vloni asi 19 tisíc tun.

Přestože ředitel Klatovského rybářství Jaroslav Průcha soudí, že ceny zůstanou zhruba na loňské úrovni, poukazuje na to, že producenti by potřebovali vzhledem k růstu nákladů ceny spíš zvýšit. Ceny ryb se neměnily už čtvrtý rok, zdůraznil. Na trhu se ale podle něho nestane nic překvapivého a kapr na sádkách má být od 65 korun. V cenách přitom budou krajové rozdíly. V jižních nebo západních Čechách bude cena ryby jiná než v centru Prahy. Důvodem stabilní ceny je mimo jiné i velká konkurence bílého masa, například kuřat, kachen či krůt, uvedl ředitel Klatovského rybářství. To každoročně vyloví přes 1000 tun ryb a patří mezi přední producenty v republice.
Letošní rok byl podle MZe z hlediska přírodních podmínek pro rybníkářskou produkci mimořádně výhodný. Pouze v některých oblastech postihly chovatele havarijní úhyny, které ale chov jako celek neovlivnily.
Produkce v posledních deseti letech kolísala od 18,2 tisíce tun živé hmotnosti do 20,8 tisíce tun. Dovoz živých ryb se pohyboval v řádu několika stovek tun. Vývoz byl nejnižší v roce 1997, kdy bylo exportováno 7201 tun ryb. Rekordních 10 100 tun ryb Česko exportovalo v roce 2001.
Na základě dosavadních zkušeností ministerstvo odhaduje, že i letos se zpeněží asi polovina produkce na zahraničním trhu. Tato úroveň se podle úřadu udržuje jen těžko, neboť evropský trh má zájem o méně tučné druhy ryb.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down