Ceny ryb na Novojičínsku stouply o deset procent

Rybníkářská společnost Chov ryb Jistebník zahájila prodej ryb na svých sádkách v Jistebníku na Novojičínsku. Růst nákladů donutil firmu zhruba o deset procent zvednout ceny, řekl  jednatel společnosti Jan Stehlík. Za kilogram kapra dají letos lidé 105 korun, před rokem to bylo 95 korun.

"Momentálně je na sádkách v prodeji kapr, tolstolobik, amur, candát a nástražní rybičky," řekl Stehlík. Kilogram tolstolobika přijde na 50 korun, kilogram amura na 110 a kilogram candáta na 400 korun. Kilogram nástražních rybek stojí 150 korun. "Předpokládáme, že větší výběr ryb by mohl být na výlovu rybníka Bezruč, protože za chvilku určitě přestaneme prodávat jak amura, tak candáta a vesměs bude na sádkách hlavně kapr s tolstolobikem. Na výlovu rybníka Bezruč určitě budeme mít lína, nejsem si jistý zda štiku, to bude záležet na tom, kolik jich tam bude," podotkl jednatel. Bezruč je s rozlohou 75 hektarů největším rybníkem v Moravskoslezském kraji. Jeho výlov je naplánován na 4. až 6. listopadu. K vidění by tam měly být i dvě trofejní ryby: dva větší sumci. Většina rybníků Chovu ryb Jistebník je v Chráněné krajinné oblasti Poodří. Ryby jsou ve srovnání s jinými lety podle jednatele průměrné. "Ale ryba je pěkná, všechny mají od 2,5 do tří kilo," řekl Stehlík. Firma vyloví ročně zhruba 140 až 150 tun ryb. "Teď nechci odhadovat, ale doufám, že se letos dostaneme na ta naše čísla," řekl Stehlík. Také rybníkáři čelí růstu cen energií i dalších nákladů. "Cenu elektřiny jsme si fixovali, myslím, loni, takže ještě máme nějaký čas, než se zdražení promítne úplně. Ale už tak byly ceny vyšší, než jsme platili předtím. Hodně se promítají do nákladů pohonné hmoty, protože máme nákladní auta, traktory, které jezdily celé léto denně. Nejvíc se ale promítá cena krmiv, jejich ceny šly hodně nahoru oproti loňskému roku. Hlavně kvůli tomu se zvyšuje cena ryb," dodal Stehlík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down