01.04.2008 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny rýže ceny prudce rostou

Vietnam a Indie, které patří mezi největších vývozce rýže na světě, začaly koncem března omezovat export této základní asijské potraviny. Reagovaly tak na prudký růst světových cen, který se začíná projevovat i na jejich domácích trzích a ohrožuje výživu domácího obyvatelstva. Podle agenturních informací kroky k zajištění dostatku rýže na trhu v minulých dnech podnikla řada vlád od Egypta po Filipíny.

Na rýži jakožto základní potravině závisí téměř polovina světového obyvatelstva. V posledních letech produkce rýže zaostává za spotřebou, kterou žene vzhůru ekonomický růst a vzestup populace v rozvojovém světě; světové zásoby jsou nyní na zhruba 72 milionech tun, nejníže od poloviny 70. let; představuje to zhruba 17 procent světové roční spotřeby, uvedlo ministerstvo zemědělství USA. Ještě před osmi lety zásoby dosahovaly 35 procent roční světové poptávky.
Hanoj nařídila omezit vývozu rýže proti loňsku o 22 procent. Indie zvýšila minimální cenu rýže určené na export o více než 50 procent, čímž v podstatě ponechala možnost vyvážet pouze tu nejkvalitnější rýži. Vietnam je nyní druhým největším vývozcem rýže na světě a Indie těsně za ním.
Světové zásoby rýže klesly v poslední době na polovinu dříve běžného stavu a ceny se podobně jako u ostatních obilovin zhruba zdvojnásobily. Vlády asijských zemí se v této situaci snaží zajistit dostatečné zásobování rostoucích domácích trhů a omezit nárůst cen potravin na minimum.
Maloobchodní ceny rýže ve Vietnamu vzrostly v březnu o téměř 20 procent, nejvýše za více než 12 let. V Indii inflace velkoobchodních cen vystoupila na 14měsíční maximum.
Indické sdružení vývozců rýže uvedlo, že vláda má obavy o zásobování domácího trhu. "Rýže v Indii není nedostatek, jakékoli napětí na globálních trzích by však vedlo k vyšším exportům," uvedla asociace.
Také Egypt oznámil, že od 1. dubna do října vývoz rýže povolovat nebude. Filipíny, které jsou významným dovozcem, naopak chtějí letos dovézt až 2,2 milionu tun, nejvíce za celé desetiletí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down