Ceny vánočních kaprů zůstanou stejné i přes rekordní sucha

Jihočeští rybáři ceny vánoční kaprů letos nezvyšují, i když někde utrpěli kvůli rekordnímu suchu milionové ztráty. Někde mají i o 10 procent nižší produkci. Výlovy se navíc kvůli suchu zpozdily. Tradičně nejpříznivější cenu mají kapři z Nových Hradů, nejdražší jsou ty z Třeboně. Kvůli vyšším nákladům na přikrmování mohou ceny vzrůst v příštím roce.

Lídr trhu sladkovodních ryb v Evropě – Rybářství Třeboň – bude kapry prodávat za stejné ceny jako loni, kilogram ryby první třídy na sádkách stojí 77 korun, výběrový kapr o deset korun víc. Stejně jako v roce 2014 tu i letos vylovili 3200 tun ryb. „Velké sucho ovlivnilo náš přírůstek, což by se mohlo negativně projevit v roce 2016 a 2017. Tomu se budeme muset přizpůsobit, více krmit, tím by se mohly zvýšit náklady a následně i ceny,“ řekl Josef Malecha, šéf akciové společnosti Rybářství Třeboň.

Podobné je to s průběhem letošních výlovů i v dalších rybářstvích. Liší se ale ceny ryb. Nejlevnějšího kapra první třídy koupí zákazníci na sádkách Rybářství Nové Hrady za bezkonkurenčních 50 korun, výběrového za 65 korun. Rybářství Kardašova Řečice, které je rozlohou rybničních ploch na jihu Čech druhé největší, bude kilogram kapra první třídy do 2,5 kilogramu prodávat za 70 korun. Výběrové kusy za 80, což je stejné jako loni.

O deset procent menší produkci mají i rybáři ze společnosti Blatenská ryba. Letošní bilance se bude pohybovat okolo 646 tun. „Cena bude stejná jako loni, 76 Kč za kilo kapra 1. kvality a výběrový bude stát 84 Kč,“ uvedl Karel Nusl ze společnosti Blatenská ryba.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *