27.03.2007 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny vody rostou

Ceny vodného a stočného v příštích letech porostou v průměru zhruba o dvě až tři procenta nad mírou inflace. Podepíšou se na nich potřebné investice do čištění odpadních vod podle požadavků EU, výdaje na obnovu a údržbu mnohdy zastaralé infrastruktury a vzestup nákladů vodárenských firem. Uvedl to předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Ota Melcher. Průměrná meziroční míra inflace za rok 2006 stoupla na 2,5 procenta, zatímco o rok dříve představovala 1,9 procenta.

Letos voda z vodovodů podle odhadů v průměru podražila asi o šest až sedm procent na 50 až 51 korun za metr krychlový. Je několikanásobně dražší než počátkem 90. let. Podle Melchera cena vody v západní Evropě je však asi dvojnásobná a této úrovni se budeme postupně přibližovat. Asi 80 procent nákladů tuzemských vodáren se již pohybuje na hladině západní Evropy, dodal.
České domácnosti spotřebovávají od roku 1989 stále méně vody. Předloni to bylo v průměru 98,9 litru na osobu a den, proti 171 litrům před 16 lety. Důvodem jsou vedle klesající spotřeby a růstu cen i stále úspornější spotřebiče používané v domácnostech. Odborníci přitom předpokládají, že pokles by se měl již zastavit. Spotřeba v domácnostech je totiž již při spodní hranici vyspělé Evropy. Například v sousedním Německu průměrná domácnost spotřebuje 112 litrů vody na hlavu za den. Na vodovod je přitom u nás napojeno 92 procent obyvatel, což je v EU nadprůměr. Kanalizaci má však jen zhruba 79 procent lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down