31.08.2009 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny výrobců klesaly

Ceny výrobců v zemědělství se za červenec 2009 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížily o 26,7 procenta, přitom byl vykázán pokles cen rostlinných výrobků včetně ovoce a zeleniny o 34,8 procenta. Ceny živočišných produktů celkem byly nižší o 14,7 procenta. Uvedl to minulý týden Český statistický úřad (ČSÚ).

Cenový pohyb rostlinných výrobků v tomto srovnání ovlivnil zejména pokles cen u obilovin o 44,5 procenta, u olejnin o 40 procent. Zelenina zlevnila o 14,9 procenta a ovoce o 21,7 procenta. V živočišné výrobě, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, klesly letos v červenci ceny jatečného skotu 0,1 procenta. Jatečné jalovice zlevnily o 4,7 procenta a krávy o 3,8 procenta. Ceny prasat klesly o dvě procenta a kuřat o 11,8 procenta. Výrazné snížení bylo zaznamenáno u mléka, a to 29,2 procenta. „Porovnáme-li průměrné ceny obilovin za letošní červenec s průměrnými cenami za červen, došlo k vzestupu cen u potravinářské pšenice o 20 korun za tunu, u pšenice krmné o tři koruny za tunu a u sladovnického ječmene o 60 korun za tunu. Kukuřice podražila o 120 korun za tunu,“ informovali statistici s tím, že snížení cen však vykázal krmný oves, a to o 175 korun za tunu.
Klesly rovněž ceny býků a kuřat. Naopak vzestup cen byl zaznamenán u jalovic, u krav v živém i u telat. V meziměsíčním srovnání se zvýšila i cena prasat, doplnil ČSÚ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down