06.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny za cukr určené Bruselem se už promítají v českých obchodech

Obchodní řetězce tvrdí, že ceny cukru rostou kvůli vyšším nákupním cenám od dodavatelů. Důvodem zdražení je skutečnost, že české cukrovary po vstupu do EU už nemohou nakupovat řepu za tržní ceny, ale za ceny určené Bruselem. Cena cukru by se měla podle odhadů vyšplhat k pětadvaceti až třiceti korunám za kilogram. Zdražení se nutně promítne do dalších potravin, například cukrovinek, medu a nápojů. Pro zemědělce je ale zdražení dobrou zprávou. Vydělané peníze mohou použít na zvýšení mezd a nákup nových strojů, soudí ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Jiří Krouský.

Zemědělci až do této doby prodávali řepu cukrovarům za tržní hodnotu, která se průměrně pohybovala kolem 900 korun za tunu. Po vstupu do EU ji musí cukrovary vykupovat za 1470 korun za tunu, což je téměř padesátiprocentní zvýšení, uvádělo se v tisku. Česká republika po deseti letech tržního hospodářství přijala systém, který sama Evropská unie hodnotí jako špatný. A ačkoli už v červenci rozhodla o tom, že bude muset reformovat cukrovarnictví, podle odborníků se dá očekávat, že změny brzy nenastanou.
Postupné zvyšování cen cukru v obchodech se projevuje zvýšeným zájmem spotřebitelů nakoupit jej ještě za co nejnižší cenu. Zájem o cukr je značný, potvrdil manažer komunikace Delvity Petr Uchytil. Ceny cukru držela Delvita ještě ve čtvrtek na 21,90 Kč za kilogram. Do budoucna plánuje upravit cenu na obvyklou hladinu na trhu, která je nyní o několik korun vyšší, uvedl Uchytil.
Mluvčí společnosti Ahold ČR Kateřina Černá zvýšený zájem o cukr zdůvodňuje opožděním zavařovací sezóny. Mnoho cukru podle ní také vykupují včelaři, kteří nyní zazimovávají včely, dále vinaři a jiní drobní pěstitelé. O hysterii, kterou jsme zažili na jaře, však rozhodně mluvit nemůžeme, podotkla.
Ahold v prodejnách Hypernova a Albert od března postupně zvyšoval ceny ze 17,90 až 18,90 Kč na nynějších 23,90 Kč za kilogram. Ceny zvýšili kvůli dražší nákupní ceně cukru od dodavatelů. Ceny cukru podle Černé na podzim dále porostou, konečnou cenu vidí na 26 až 30 korunách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down