Černý kašel se přes potraviny nepřenáší

Tři lidé pracující v kancelářích Kosteleckých uzenin onemocněli černým kašlem. Krajská hygienická stanice eviduje dále i dva zatím nepotvrzené případy této nemoci u dělníků z expedice. V dnešním Jihlavském deníku se uvádí, že zákazníci se ale výrobků z tohoto masokombinátu nemusí bát, protože se přes ně nemoc nepřenáší.

Hygienici doporučili masokombinátu ochranná opatření. Mezi ně patří časté větrání místností, důkladný úklid s použitím dezinfekčních prostředků a poučení zaměstnanců, vyjmenovala deníku epidemioložka Alena Dvořáková z krajské hygienické stanice. Uvedla, že přenos původce černého kašle prostřednictvím potravin doposud nebyl prokázán. Na expedici, kde pracovali dělníci, u nichž je podezření nákazy, jdou potraviny už balené.

Černý kašel se nedávno objevil i v jedné z jihlavských mateřských škol. Loni touto chorobou na Jihlavsku onemocnělo 27 lidí, v tomto roce hygienici evidují do konce října 56 případů. Na celé Vysočině před rokem onemocnělo 80 lidí, letos bylo v kraji evidováno 105 případů černého kašle.
Prevencí je podle hygieniků vyhýbat se nakaženým lidem a časté větrání uzavřených prostor. Dospělí lidé by měli pomýšlet na přeočkování.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *