Černých skládek v lesích přibývá, jejich likvidace stojí miliony

Černých skládek v českých lesích v posledních letech stále přibývá. Jejich likvidace stojí ročně miliony korun. Dopadnout původce černých skládek je však velmi obtížné. Novinářům to dnes řekli představitelé státního podniku Lesy České republiky. Podniku patří asi polovina lesů v zemi.

Loni lesníci Lesů ČR odhalili 859 skládek, což byl meziroční nárůst o pětinu. Skládky byly téměř na 30 hektarech a jejich likvidace stála 3,3 milionu korun. Mezi odpady se nejčastěji objevovaly pneumatiky, suť, starý nábytek, televizory, kufry, kola, plastové lahve, střešní krytina, části automobilů. Výjimkou nejsou ani nebezpečné odpady, například zdravotnický materiál. Za posledních pět let vydal podnik na odklízení nepovolených skládek 9,3 milionu korun. "Problém řešíme každoročně, a to i přesto, že jsou dnes ve většině měst i obcí sběrné dvory, kam je možné nepotřebné věci zdarma odvézt. Logické vysvětlení pro nárůst skládek tak není. Zřejmě seto týká kultury naší společnosti," řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Vytvoření černé skládky je přestupkem proti lesnímu zákonu i zákonu o odpadech. Od obecního úřadu může původce skládky dostat pokutu až sto tisíc korun, navíc dostane k úhradě náklady na likvidaci skládky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down